1 Eylül Mitinginde Konuşan Temelli'den Erken Seçim Açıklaması: Hazır Olun, Sandık Geliyor!

Diyarbakır’da düzenlenen 1 Eylül Dünya Sulh Günü mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Temelli de “Polis bariyerlerinin arkasına saklanarak, bu kenti yöneteceklerini sanıyorlar. 2023’e kadar seçim yok diyor, sandık bizlere geliyor, hazır olun” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve sivil cemiyet örgütleri, 1 Eylül Dünya Sulh Günü dolayısıyla “Onurlu sulh için demokratik çözüm” sloganıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda miting düzenledi. On binlerce kişinin katılmış olduğu mitingde 4 ayrı yerde arama noktası kuruldu. Alan girişinde kontroller meydana getiren polis, “Muharebeye hayır” yazılı şapkaların miting alanına girişine izin vermedi.

“Sandık Bizlere Geliyor, Hazır Olun”

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli “Diren Van, diren Mardin, Diren Diyarbakır. Hep birlikte onurlu mücadeleyi, demokratik cumhuriyeti var edene kadar hep beraber sürdüreceğiz. Kayyum duy bizi, korkak kayyum. Polis bariyerlerinin arkasına saklanarak, bu kenti yöneteceklerini sanıyorlar. Buna izin verecek miyiz? Vermeyeceğiz. Bu şehir bizim, bu sokaklar bizim. Asla geri adım atmayacağız. Merhaba olsun, bu onurlu sulh mücadelesini dünden bugüne taşıyanlara slm olsun. Onurlu sulh mücadelesini on senelerce asla vazgeçmeden, bu yoldan dönmeden, bugüne dek taşıya geldik. Bugünden sonrasında da emin bir halde bu topraklara sulh gelene kadar savaşım edeceğiz” dedi.

“2023’e kadar seçim yok diyor, sandık bizlere geliyor, hazır olun yoldaşlarım” diyen Temelli “Iyi mi ki 31 Mart’ta kayyumları süpürüp attık, şimdi de bunların tümünden ülkeyi kurtaracağız. Sokaktayız, alanlardayız, meydanlardayız, kayyumlar gidene kadar, arkadaşlarımız görevlerine dönene kadar savaşım edeceğiz. Amed, Van, Mardin ya me ye” şeklinde konuştu.

“Kayyumları Yollayacağız, Yeni Sabaha Uyanacağız”

Sputnik’ten Sertaç Kayar’ın haberine bakılırsa,görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selçuk Mızraklı da mitingde bir konuşma yapmış oldu. Mızraklı “19 Ağustos’ta neticeleri hazmedemeyenlerin ne yaptığını biliyoruz. Onların yaptıklarına yuh yetmez. Bu dünyada da diğer dünyada da hesap verecektir. 1 Nisan sabahı asla gecikmemişler, yazmışlar. Adama merak ederler; siz neyin üstüne bu yazıları düzenlediniz. Hukuk mu? Yoksa bu halk size öyleki bir sert vurdu ki sersemlediniz de mi yazdınız? Seçmen iradesi hiçe sayıldı. Mızrak çuvala sığmadı, Mızraklı onları boşa çıkardı. Yetmedi, tv kanallarında ‘Dağa para gönderiyorlar’ diyor. Yalan söyleyenin, kara çalma atanın Tanrı bin kere belasını versin. Hepimiz bu halkın bir kuruşunu, Tanrı şahittir, bir kuruşunu heba etmedim. Fakat bizlerden önceki kayyumların neler heba ettiğini bir dakikalık görüntü ile ipliğini pazara çıkardık. Kayyumları yollayacağız, yeni sabaha uyanacağız” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here