'13 Belediyeye Daha Kayyım Atanacak' İddiasına Valilikten Açıklama!

Üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının arkasından, Diyarbakır’ın 13 ilçe belediyesine de kayyum atanacağı ileri sürüldü. Şehir barosundan avukat Sertaç Buluttekin gündeme getirmiş olduğu iddia ise Diyarbakır Valiliği tarafınca yalanlandı.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıklarına kayyum atamasına dönük tepkiler sürerken, İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliği’nden ilçe belediye başkanları hakkında data istediği ortaya çıktı.

Belediye başkanları hakkında data isteyen İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yazısını Twitter üstünden paylaşan Diyarbakır Barosu avukatlarından Sertaç Buluttekin’in öne sürdüğüne bakılırsa Diyarbakır’ın ilçe belediyelerine de ‘kayyum atamak için zemin hazırlanıyor’.

Buluttekin’in paylaşmış olduğu ve Diyarbakır Valiliği’ne 9 Ağustos’ta gönderilen yazıda, “Ekteki tabloda belirtilen kişiler ile alakalı genel bilgilerin forma işlenerek 16.08.2019 günü mesai bitimine kadar Bakanlığımıza gönderilmesi hususunda data ve gereğini rica ederim” deniliyor.

Avukat Buluttekin’in paylaşmış olduğu 16 Ağustos tarihindeki belgede ise “Valiliklerden Gelen Yargı Safahatları” başlığı altında Diyarbakır’ın Bismil, Çınar, Dicle, Eğil, Ergani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur ve Yenişehir ilçe belediye başkanlarının detayları içeriyor. İsmi geçen ilçe belediyeleri HDP tarafınca yönetiliyor.

Mezopotamya Ajansı’nda yer edinen habere bakılırsa Diyarbakır Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’in müvekkili bulunduğunu belirten avukat Sertaç Buluttekin, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelen yazı üstüne durumdan haberdar bulunduğunu söylemiş oldu.

“Emek harcamayı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı adına yürütüyor. Belediye başkanları hakkında açılmış davalar, soruşturmalar var mı diye bakıyorlar. Biz bu emek vermeden dolayı kayyum atamak için bir hazırlık yaptıklarını düşünüyoruz. Kayyum atamak için bir altyapı oluşturma, hukuki bir zemin hazırlığı yapılıyor.”

Valilik’ten Yalanlama ve Suç Duyurusu

Diyarbakır Valiliği ise 13 ilçe belediyesine kayyum atama hazırlığı yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirterek istenen evrakların rutin bir işlem olduğu kaydetti.

“Bir ekip web haber siteleri ve bazı sosyal medya hesaplarında ‘İlçe belediyelerine kayyum hazırlığı’ başlığı ile verilen haberlerde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Diyarbakır Valiliğine gönderilmiş olduğu bir yazı üstünden ilçe belediyelerine kayyum atama hazırlığı yapıldığı ileri sürülerek söz mevzusu evraklar paylaşılmıştır. Söz mevzusu haberler ve sosyal medya iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.”

Açıklamada ek olarak, ‘gizli saklı evrak’ durumunda olduğu belirtilen belgeleri yayanlar hakkında soruşturma başlatılmış olduğu bildirildi.

“Bu belgeler İçişleri Bakanlığımızın vesayet yetkisi kapsamındaki görevi gereğince her seçim sonrası istenen rutin evraklar olup, gizli saklı evrak durumunda olmalarından dolayı bu tarz şeyleri sızdıranlar ile ilgili soruşturma başlatılmış ve bu belgeleri yayanlar ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına kabahat duyurusunda bulunulmuştur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here