2. Yargı Paketi De Yolda!

Erdoğan, Kızılcahamam’da deklare etti: İkinci yargı paketi yolda! Partisinin Kızılcahamam’da meydana gelen 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’da konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni yasama döneminde meclisimizden en büyük beklentimizden biri, yargı reformu çerçevesinde hazırlanan kanun tekliflerini sonuçlandırmaktır.” dedi. Erdoğan ikinci yargı paketi çalışmalarına da başlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’da meydana gelen 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapmış oldu

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Iktisat üstünden yazılan yıkım senaryolarını birer birer bozuyoruz. Girdiğimiz her mücadeleden alnımızın akıyla çıktık. Kendisini ulusal iradenin üstünde gören vesayetçi anlayışı söküp attık.

Cumhur İttifakı çatısında MHP ile çalışmalarımız kıvanç verici şekilde sürüyor. Oldukça daha kapsamlı ve yakın olarak emek vermeyi sürdüreceğiz

Her Şeyi Şahsıma Havale Etme Kolaylığına Kaçmayın

Kurultay sürecinde şekillenecek yeni teşkilat yapımız, önümüzdeki süreçte AK Parti’nin sürükleyici gücü olacaktır. Biz bu ülkenin dünüydük, biz bu ülkenin bugünüyüz, biz bu ülkenin inşallah yarını da olacağız

AK Parti’nin kendisine sağlamış olduğu gücü millete tepeden bakmak, milleti hiçe saymak, yalnız kişisel çıkarlarını korumak için kullanan zihniyetin partimizin çatısı altında yeri yoktur. Asla kimsenin, üstlendiği sorumluluğun gereğini yerine getirmeyip her şeyi bir üste, bilhassa şahsıma havale etme kolaycılığına kaçma hakkı yok.

Yüzde 50+1 Tartışması

Son günlerde devam eden anlam ifade etmeyen bir münakaşaya son noktayı koymak isterim. Cumhurbaşkanının seçilme oranının yüzde 50+1’den ne yüzde 40’a ne yüzde 30’a düşürme niyetimiz, çabamız, planımız yoktur.

Yüzde 50 seçilme yeterliliği yeni sistemin adeta omurgasıdır ve bu iş bitmiştir. Türkiye’de asla kimsenin millete zulüm etmemesi için yüzde 50 oranının korunmasının lüzumlu olduğuna inanıyoruz. Yüzde 50 sınırı olmazsa olmaz bir kriterdir. Bu tartışmayı tekrar açılmamak suretiyle kapatıyoruz.

Yeni Yargı Paketi

Yeni yasama döneminde Meclis’imizden en büyük beklentimizden biri, yargı reformu çerçevesinde hazırlanan kanun tekliflerini sonuçlandırmaktır
Gayemiz böylesine mühim bir mevzunun komisyonlardan ve Genel Kurul’dan mümkün olan en geniş uzlaşmayla geçmesidir

Evlatların ebeveyne tesliminin icra ve batkı sisteminin dışına çıkartılması mevzusu da ikinci pakette yer ediniyor. Yoksulluk nafakası ile ilgili tartışmaları
sona erdirmeye yönelik düzenleme de ikinci pakette yer alacak başlıklardan biri.

Şimdi düzeltim belgesi çerçevesindeki ikinci paketin hazırlıkları yapılıyor. Bu kapsamda idarelerin taraf olduğu bazı uyuşmazlıklarla ilgili mecburi barış yolu için müstakil bir düzenleme öngörülüyor.

2 Milyon Kişiyi İskan Etmeyi Planlıyoruz

Türkiye’nin Suriyelileri evlerine kavuşturmayı amaçlayan adımlarına karşı çıkarak rejimle ve terör örgütleriyle aynı çizgiye gelmekten çekinmiyorlar. Bir tek rejim bölgesine değil, bölücü terör örgütünün işgali altındaki bölgelere de kimse dönmüyorsa bunun bir sebebi var. Güvenli bölge planı Suriyelilerin eve dönüşü için en makul ve insani yoldur. Bu gerçeği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatı bölgelerinde bizzat yaşayarak gördük. Oldukça ufak olan bu bölgelere bile 360 bin Suriyeli döndü. Gayemiz Fırat’ın doğusunda sulh pınarlarıyla sulamaktır. Bu bölgede 2 milyon kişiyi iskan etmeyi planlıyoruz.

Fırat’ın Doğusuna Harekat

Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için devamlı yüzümüze gülenlere diyoruz ki artık söz bitti. Bir taraftan Irak tarafınca 30 bin civarında TIR’ı Suriye’ye sokacaksınız, tabanca, cephane yüklü bu tarz şeyleri terör örgütüne teslim edeceksiniz sonrasında stratejik ortağız diyeceksiniz. Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık. ihtiyaç duyulan talimatları verdik. Sonucu verilen ve süreci başlamış olan sulh pınarlarının önünü açma ihtimali bir ihtimal bugün bir ihtimal yarın kadar yakın. Hem karadan hem de havadan bu harekatı yöneteceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here