Antep fıstığı rekolte verilerinin ilerleyen haftalarda açıklanacağını söyleyen Aslan, bu seneki beklentilerinin 209 bin ton olduğunu, geçen sene yalnızca 78 bin tona ulaşabildiklerini, bu sene umutlu olduklarını söyledi.

Antep fıstığı rekoltesi hakkında açıklamalarda bulunan Aslan, 2018 yılı döneminde antep fıstığı rekoltesinin yüksek olmasının beklenildiğini söyledi.

Antep Fıstığı Rekolte Beklentisi 209 Bin Ton

2018 yılı sonundaki antep fıstığı rekolte beklentisinin 209 bin 617 ton olup, bu rakam geçen senelere göre yüksek olduğu belirtildi.

Antep fıstığının farklı kullanım amaçlarının olabildiğini söyleyen Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Nevzat Aslan, bu nedenle de hasatlarının farklı zamanlarda yapılabilindiğini belirtti. Bugünler en çok yaptıkları hasat türlerinde birinin baklavalarda çok sık kullanılan boz fıstığı olduğunu söyleyen Aslan, bunların sıcak olan bölgelerden alındığını, bugünlerde piyasaya sürülmeye başlandığını, diğer hasatların ise eylüle kadar gerçekleştiğini söyledi.

“Geçen Sene Rekolte Çok Kötüydü, Bu Sene Umutluyuz”

2018 antep fıstığı rekoltesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte taşra teşkilat proje çalışmalarının bulunduğunu söyleyen Aslan, tüm ekiplerinin sahalarda bulunduklarını, ekipte görev alan kişilerin tabakalı örnekleme modellerini kullandıklarını söyledi. Fıstığın en çok yetiştiği yerlerin Adıyaman, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Urfa olduğunu söyleyen Aslan, bir sonraki hafta rekolte verilerinin kendilerine geleceğini, değerlendirmesi yapıldıktan sonra net sonuçların kamuoyuna açıklanacağını, geçen yıl antep fıstığının hiç olmadığını ancak bu sene hasattan çok umutlu olduklarını söyledi. Bu yıla ilişkin tüm yapılar değerlendirildiği zaman yüksek rekolte beklentisinin olduğunu söyleyen Aslan, geçen yıl elde edilen rekolte sonuçlarının 78 bin ton ile sınırlı olduğunu, bu sene yağış olduğu için fazla olacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here