65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Olan İllerin Listesi ve Yasak Saatleri

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ile ilgili araştırmalar sürüyor. Sivas, Kayseri, Bursa, Ankara ve İzmir benzer biçimde büyükşehirlerde corona virüs olay sayılarının artması ile beraber, 5 yaş üstü vatandaşlar için kısmi sokağa çıkma yasağı kararları alındı. Durum bu şekilde olunca, 65 yaş üstü için hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? sorusu merak mevzusu oldu. Bakan Koca, 65 yaş sokağa çıkma yasağı ile ilgili Türkiye genelinde bir uygulama düşünmediklerini il kurulların ve valiliklerin bu şekilde bir karar aldığını altını çizdi.

Dün meydana gelen corona virüs olay sayısı raporuna nazaran son günlerdeki durum gözler önüne serildi. 20 Ağustos corona tablosuna nazaran testi pozitif çıkan hasta sayısı 1.412 oldu. Vefat sayısı ise 19 olarak dikkat çekti. Yaşamını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun 65 yaş üstü olması sebebiyle bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağı sonucu alındı. Bursa, Manisa, Sivas, Batman, Düzce, Ankara, İzmir, Kilis benzer biçimde şehirlerde yaşlıların belli saatlerde dışarı çıkması, düğün, cenaze benzer biçimde kalabalık ortamlarda bulunmaları yasaklandı.

Düğünlere ve Kamu Direlerine Hes Kodu ile Girilececek

Öte taraftan alınan kararlar kapsamında, bugün itibari ile en fazla 2 saat sürmesine karar verilen düğünlere HES Kodu ile girilmesine karar verdi. Alınan kararlar doğrultusunda vatandaşlar il genelinde kamu kurumlarına da HES kodu ile girebilecek. Sokak düğünleri de kaymakamlıklar tarafınca uygun görülen okul bahçelerinde yapılabilecek. Ek olarak, salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir halde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri”nin oluşturulmasına karar verildi. Mahallelerinde tespit edilen ve karantinaya alınan kişilerin birebir takip edilmesinin sağlanması amacı ile oluşturulan Mahalle Denetim Ekiplerinde kamu kurum ve kuruluşları, mahalli yönetimler ve kolluk birimlerimizin mensubunun yanı sıra okul müdürleri, öğretmenler, din görevlileri, muhtar ve azaları, apartman ve site yönetimi temsilcileri görevlendirilecek.

İzmir

65 yaş ve üstü vatandaşların, mahallelerine en yakın semt pazarı, markette alışverişlerini sabah 10.00-12.00 saatleri içinde yapmalarına karar verildi. Bu yaş grubuna, birinci aşama yakınlarının hariç düğün, taziye benzer biçimde toplu bulunulan bölgeler yasak. Toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatleri içinde kullanacaklar.

Kocaeli

Bugün itibari ile geçerli olacak engellemeler kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlar 6.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatleri içinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarının yasaklanmasına karar verildi.65 yaş üstü vatandaşlar, hastaneden taburcu olup evine dönerken, hekime randevusu olan yada doktor raporu almaları durumunda kendisi yada eşinin birinci aşama yakınlarının cenazesine katılmak için, cenaze nakline refakat etmek için, il dışından gelmiş olup aslolan ikametine dönmek için toplu taşıma araçlarını kullanabilecekler. İl genelinde kurulan besin, giyim, sosyete pazarı benzer biçimde tüm semt ve ilçe pazarları, avmleri, beyazperde, tiyatro, konser, şov merkezi benzer biçimde bölgelere girişleri yasaklanan 65 yaş üştü vatandaşlar, 1. aşama yakını olmayan vatandaşların asker uğurlamaları, düğün, nişan, nikah, kına gecesi, kız isteme, sünnet benzer biçimde toplu etkinlik ve organizasyonlarına katılamayacak.

Başkent Ankara’da 65 Yaş Üzerine Yasak

65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların düğün, cenaze, taziye, pazar yeri, sosyal faaliyetler benzer biçimde alanlara girişleri kısıtlandı. Sokak düğünlerinde düğün süresinin azami 2 saat olması ve toplu yiyecek verilmesi yasaklandı. Taksi, dolmuş ve toplu ulaşım araçlarında sürücü yöresel ile yolcular içinde fiberglas ile bölünecek.

Kilis

65 yaş ve üstü kişilerin, düğün, kına, nişan, nikah, sünnet merasimi etkinliklerine katılmalarını yasakladı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu sonucu şu şekilde, ” Gelin ve damadın birinci ve ikinci aşama yakınları haricinde anası, babası, kardeşi, anneannesi, babaannesi, 65 yaş ve üstü kişilerin, düğün, kına, nişan, nikah, sünnet merasimi etkinliklere katılmalarının yasaklanmasına, alınan karara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna nazaran Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, mevzusu kabahat teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında lüzumlu adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi” ifadesine ver verildi.

Giresun

65 yaş ve üstü vatandaşlar akrabalarının haricinde toplu merasimlere katılamayacak olan 65 yaş üstü vatandaşlar akraba merasimlerine ise en fazla 1 saat katılabilecekler.

65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanların 18.08.2020 tarihinden itibaren 07.00-10.00 ile 16.00-18.30 saatleri içinde toplu taşım araçlarını kullanamayacakları belirtilirken istisnai durumların bu kısıtlamadan muaf olacağı açıklandı.

Korona virüsten etkilenmesi en olası grup olan 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanlara yönelik alınan kararlar uygulamaya konuldu. Buna nazaran belirtilen saatler içinde toplu taşımayı kullanımı yasak olanlar için bazı istisnai durumlar söz mevzusu. Tedavi olduğu hastaneden taburcu olacaklar ve daha evvelinde alınmış hekim randevusu olanların muaf olacağı toplu taşıma kısıtlamasından bununla beraber, Ölüm sebebi Covid-19 olanlar hariç olmak suretiyle cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar muaf olacaklar.

Balıkesir

Görüşmede alınan kararlara nazaran, düğünlerde yakın temasta bulunabilme riski dolayısıyla tüm düğünlerin süreleri en fazla 3 saat olacak.

Ek olarak, düğünlerde müzik yayını en geç saat 23.00’te sonlandırılacak. Düğün konvoylarında mümkün olduğunca azca sayıda vasıta bulundurulacak, araçların içinde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilecek.

65 yaş ve üstündeki vatandaşlar, birinci ve ikinci aşama akrabalarına ilişkin olanlar dışındaki düğünlere katılamayacak. Bu grupta yer edinen kişiler, 16.00-20.00 saatlerinde pazar yerlerine giremeyecek.

Bursa

65 yaş üstündeki kişilerin 08.00-10.00 ve 16.30-19.30 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarının yasaklandığı açıklandı. Ek olarak, söz mevzusu kişilerin semt pazarı ve pazar yerlerinde kalabalık olmayan 08.00- 14.00 saatlerinde bulunmalarına, bu süre dilimi haricinde girişleri yasaklandı. Birinci ve ikinci derece yakınları hariç düğün, nişan, nikah, sünnet benzer biçimde etkinliklere, mevlit ve yakarış merasimleri ile toplu organizasyonlara katılmaları da yasaklandı.

Kayseri

Toplu taşıma araçlarını kullanma saatleri, düğün, kına, mevlit benzer biçimde toplu etkinliklere katılmaları, pikniğe gitmeleri ve avm, pazar benzer biçimde alışveriş mekanlarına girişleri kısıtlandı. Toplu taşıma bir tek 10.00-17.00 saatlerinde kullanabilecek.

Siirt

65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 15 yaş ve altı evlatların nişan, kına ve düğün benzer biçimde etkinliklere katılımları yasaklandı.

Erzincan

65 yaş üstü vatandaşlar ile hastanede yapılacak ameliyatlarla ilgili bir takım ek tedbirler alındı.

Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce alınan tedbirlere ilişkin kararlar;

  • İlimiz genelinde 65 yaş ve üstü yurttaşlarımızın pazar yerlerine, düğün merasimlerine ve cenaze törenlerine katılmalarının yasaklanmasına.
  • İlimiz genelinde sosyal hareketliliği ve insanoğlu arası teması azaltmak adına taziye merasimlerinin yasaklanmasına.
  • Düğün nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin 20:00 ile 22:30 saatleri içinde yapılmasına.
  • Düğün, nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde havai fişek kullanımının yasaklanmasına.
  • İlimiz genelinde korona virüs olay sayısındaki artış sebebiyle acil olmayan, hayati tehlikesi bulunmayan elektif-cerrahi girişimlerin ileri bir tarihe ertelenmesine.

Osmaniye

Sokak düğünlerine engelleme getirilmiş olduğu bildirildi.

Bu kapsamda düğün ve nikah sahibi vatandaşlara uyarılarda bulunulan açıklamada, “Düğünlerde müzik yayınlarının en geç saat 23.00’te son bulması, gündüz sokak ve köy düğünlerinin en fazla 3 saatte sonlandırılması, akşam sokak ve köy düğünlerin ise en fazla 2 saatte sonlandırılması, bu düğünlerde toplu yiyecek verilmesinin sınırlandırılmasına ve mahalle aralarında meydana getirilen sokak düğünlerinin daha geniş alanlarda yapılabilmesi ve mesafe kurallarına uyumun daha kolay sağlanabilmesi için uygun ve mümkün olması halinde okul bahçelerinin tahsis edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Şanlıurfa

06.00-10.00 ve 16.00-18.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklandı.

Van

Düğün, nişan, sünnet ve mevlit benzer biçimde toplu etkinliklere katılmaları yasaklandı.

Yalova

65 yaş üstü vatandaşların sabah 09:00 ile akşam 21:00 saatleri haricinde sokağa çıkması kısıtlandı.

Elazığ

Düğün, nişan, kına törenlerine katılımlarının birinci yakını hariç olmak suretiyle ikinci bir karara kadar kısıtlandı. Bu gruptaki kişiler pazar yerlerine saat 11.00’den itibaren gidebilecek.

Kütahya

Hafta sonları 12.00 -19.00 saatleri, hafta içi 16.00-19.00 saatleri içinde girmesi yasaklandı. 65 yaş ve üstündekilerin 10.00 ile 17.00 saatleri içinde dışarı çıkabilecekleri, bu saatler haricinde sokağa çıkışlarının yasaklandığı bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here