65 Yaş Üstüne Hafta Sonu Sokak İzni Geliyor! İşte Tüm Ayrıntılar

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı günlerde, 65 yaş üstü vatandaşların günde üç saat dışarı çıkmalarına izin verilmesi öngörülüyor.

Türkiye’deki koronavirüs vakalarının artış hızının azalmasında en büyük etken olarak görülen 65 yaş üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağı uygulamasının belli günlerde esnetilmesi tartışılıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafınca, 21 Mart günü piyasaya çıkan genelge ile 81 ilde 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Bir aydan fazladır, evden dışarı çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlar için belli günlerde kısa süreli dışarı çıkmalarının önünün açılması gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında meydana getirilen toplantıların yanı sıra Bilim Kurulunda da tartışılan bu teklife, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Birazcık daha sabır” diyerek sıcak bakmamıştı. Sadece, sokağa çıkma yasağının bir ayı geçmesi, bu durumun bazı ‘ruhsal ve fizyolojik’ problemlere sebep olabileceği, 65 yaş üstü vatandaşlardan da kısa süreli de olsa dışarı çıkmalarına izin verilmesine yönelik yoğun talepler gelmesi üstüne mevzu tekrardan masaya yatırıldı.

Yarın Başlamış olacak

Edinilen bilgilere göre İçişleri Bakanlığı tarafınca sokağa çıkma yasaklarına ilişkin bazı yeni tavsiyeler hazırlandı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Bu tavsiyeler içinde, Türkiye’de 7,5 milyonun üstünde olan 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik bazı esneklikler getirilmesi de içeriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu öneriye onay vermesi durumunda yarından adım atmak suretiyle sokağa çıkma yasağının uygulanacağı günlerde, 65 yaş üstü vatandaşların günde üç saat dışarı çıkmalarına izin verilmesi planlanıyor. Yirmi yaş altı ise şimdilik bu uygulamanın haricinde tutulacak. Sokağa çıkmalarına izin verilecek 65 yaş üstü vatandaşların, lüzumlu önlemleri almaları ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri, ek olarak iki kişiden fazla yan yana gelmemeleri şartıyla, sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde üçer saat parka gitmelerine ve yürüyüş yapmalarına izin verilmesi planlanıyor.

İftar Sonrası Tedbirleri

İçişleri Bakanlığı tarafınca, ramazan süresince bilhassa iftardan sonrasında şehirlerde oluşacak kalabalıkların önüne geçilmesi için de valiliklere yönerge verildi. Bunun için kalabalığın fazla olacağı değerlendirilen cadde, meydan ve öteki güzergâhlar ramazan ayı süresince yaya ve vasıta trafiğine kapatılacak. Sadece, gene 65 yaş üstü için, iftardan sonrasında otuz dakika yada bir saat ‘hava alma’ istisnası getirilebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here