ABD Başkanlık Ofisi Beyaz Saray, ülkenin Orta Menzilli Nükleer Silahlar Anlaşması’nı (INF) 6 ay süre ile askıya almış olduğu deklare etti. ABD Başkanlık Ofisi Beyaz Saray, soğuk harp yıllarından bu yana nükleer sahaların kontrolünü elde eden Orta Menzilli Nükleer Silahlar Anlaşması’nı (INF) 6 ay süre ile askıya aldıklarını deklare etti. Rusya’nın oldukça uzun süreden beri bu anlaşmanın şartlarının yerine getirmediği ve gizlice bu alandaki araştırmalarına devam etmiş olduğu belirtilen açıklamada, kararın NATO desteğiyle alındığının altı çizildi. Açıklamada ABD’nin otuz yılı aşkındır anlaşmanın şartlarına gore hareket ettiğini sadece Rusya’nın bu şartları yerine getirmediği belirtilerek antak kalma içindeki şartlarla bağlanan tek ülkenin ABD olmayacağı ifade edildi. Rusya’nın 6 ay içinde anlaşmayı ihlal eden roket sistemlerini ve ilgili ekipmanı yok etmeme durumunda ABD’nin NATO ve öteki müttefikler ile beraber lüzumlu askeri önlemleri alacağı da meydana getirilen açıklamada yer aldı. Açıklamada ek olarak ABD’nin Rusya ile tabanca kontrolü mevzusunda diyaloga hazır olunduğu ifade edilirken, bunun gerçekleşmesi durumunda Rusya ve ABD arasındaki birlikteliğin dünya için iyi olacağı vurgulandı.

NATO’DAN DESTEK Beyaz Saray tarafınca meydana getirilen izahat sonrası NATO’da mevzu hakkında izahat yapmış oldu. 8 maddeden oluşan açıklamada Rusya’nın geliştirmekte olduğu 9M729 roket sistemlerinin INF anlaşmasına uygun olmadığının 4 Aralık 2018 açıklanmış olduğu hatırlatarak Rusya’dan bu süreçte mantıklı ve kabul edilebilir bir izahat gelmediği ifade edildi. Rusya’yı antak kalma şartlarına derhal uyması mevzusunda uyaran NATO, ABD’nin antak kalma şartlarında yer edinen maddelere gore hareket etmiş olduğu ve 6 ay içinde Rusya’nın 9M729 sistemlerini yok ederek antak kalma şartlarına uymaması durumunda anlaşmanın sonlandırılmasından görevli olacağı sert bir üslupla ifade edildi.

“RUSYA İLE YAPICI İLİŞKİYE DEVAM ETMEK İSTİYORUZ” NATO’nun Rusya’nın Orta Menzilli Roket sistemlerinden meydana gelen tehditleri yakından izlediği ve müttefiklerin güvenliği için lüzumlu adımların atılacağı belirtilen açıklamada, “Müttefikler internasyonal tabanca kontrolü ve silahsızlanma mevzusunda kararlıdır. Rusya mümkün kıldığında, Rusya ile yapıcı ilişkiye devam etmek istiyoruz” denildi. NATO açıklamasını Rusya’nın verilen altı aylık sürenin iyi kullanımı uyarısı ile tamamladı. NATO açıklamasında geçen 9M729 sistemleri 480 kilometre menzile haiz. Rusya INF anlaşmasının 500 ila 5 bin 500 kilometre menzile haiz tabanca sistemlerini kapsadığını belirterek INF anlaşmasını ihlal etmediğini korumak için çaba sarfediyor. Meydana getirilen bu açıklamalar ile Dünya’da tekrardan bir nükleer silahlanma yarışı başlamasından korkuluyor.

(Aydın Tuna Palabıyıkoğlu/İHA)

Kaynak: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here