Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Çin’e uygulanan, yüzlerce ürün için geçerli olan yüksek gümrük vergisinde düşürmeye gidiyor. Gümrük vergisini düşüren yasa tasarısı, ABD Senatosu tarafından onaylandı.

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında gerilen hatlar, son günlerde biraz yumuşamış gibi gözüküyor. Karşılıklı olarak restleşmeyi medya karşısında iyi yapan iki ülkeden ABD, sessiz sedasız bir şekilde geri adım attı. Çin’den ithal edilen, yüzlerce ürün için yüksek gümrük vergisi uygulaması yapmaya başlayan ABD, bu gümrük vergisinin düşürülmesi için alınan kararı sessiz bir şekilde ABD Senatosu’ndan geçirdi.

ABD Senatosu tarafından onaylanan yasa tasarısı, Çin’den ithal edilen bazı ürünlerin gümrük vergisini sıfırlarken, bazı ürünler için de gümrük vergisi oldukça düşürüldü. Gümrük vergisi sıfırlanan ya da düşürülen ürünlerin toplam sayısı bin 660 olarak açıklandı. Bu ürünler arasında tost makinesinden, kimyasal ürünlere kadar oldukça fazla çeşit bulunuyor.

Gümrük Vergisi Nasıl Ortaya Çıkmıştı?

ABD Başkanı Donald Trump tarafından seçim vaadi olarak sunulan, seçilmesi sonrasında da apar topar, plansız ve programsız bir şekilde uygulanmaya başlanan, yüksek teknoloji gerektiren alanlardaki ABD üstünlüğünü sağlama politikalarının bir sonucu olarak gümrük vergileri ortaya çıkmıştı. ABD ilk etapta aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeden demir ve çelik alımına ek gümrük vergisi getirmiş, sonrasında ise Çin’den alınan birçok ürün için de bu gümrük vergisini uygulamıştı. Çin, ABD tarafından atılan bu adıma aynı değerde bir karşılık vermişti.

Senatodan geçen yasanın ABD Temsilciler Meclisi’nden geçmesi sonrasında kanunlaşıp yürürlüğe girmesi için Başkan Trump’ın onayına gidecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here