Adalet Bakanı Gül’den İkinci Yargı Paketi ve İnfaz Yasası Açıklaması! Af Yasası Ne Zaman Çıkacak ve Kimleri Kapsar?

Af yasası haberlerini yakından takip edenler, af yasası çıkacak mı sorusunu neredeyse her gün araştırıyor. Genel af yasası ve ikinci yargı paketi ne vakit çıkacak merak ediliyor. İkinci yargı paketinde af yasası olacak mı? Af yasası hangi mahkumları Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci yargı paketi ile ilgili kendisine meydana getirilen sunumun peşinden, paket içinde yer alması beklenen cezaevinde bulunan mahkumlara yönelik ceza indirimi mevzusunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e 6 suç türünde indirim yapılmaması emirini vermişti. Peki af yasasında hangi suçlar yer almayacak? İşte 2020 af yasası gelişmeler…

Hükümlü yakınları ve cezaevinde bulunan vatandaşların merakla araştırmış olduğu ve sabırsızlandığı af yasası için arayış hız kesmiyor. Son zamanlarda en oldukça dört gözle beklenen mevzular arasına giren af yasası çıkacak mı binlerce yurttaş yakından takip ediyor. Af yasası hakkında meydana getirilen son açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafınca yapılmış oldu. Peki af yasası çıkacak mı? İşte 2020 af yasası son durum…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yönerge Verdiği 6 ‘Suç’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci yargı paketi ile ilgili kendisine meydana getirilen sunumun peşinden, paket içinde yer alması beklenen cezaevinde bulunan mahkumlara yönelik ceza indirimi mevzusunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e 6 suç türünde indirim yapılmaması emirini vermişti. Erdoğan’ın, asla indirim yapılmamasını istediği suçları ise terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar olarak sıralandı.

Başkan Erdoğan’dan İkinci Yargı Paketi Açıklaması

“Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, gene geçtiğimiz yıl Meclis’te kabul edilerek kanunlaştı.

Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine “seri muhakeme usulü” ve “kolay yargılama” adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çekmiş olduğu, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üstünde çalışıyoruz.”

Bakan Gül’den ‘Af Yasası’ Açıklaması

Bakan Gül, “Bu mevzuda hem MHP’den hem partimizden açıklamalar oldu. Meclis açıldığında bu mevzu AK Parti grubu başta olmak suretiyle Meclis’in gündeminde olan bir mevzu. Grubumuzun mevzuyla ilgili sonucu nedir, teknik hususlar nedir, akademi ne diyor? Biz teknik olarak baktık artık Meclis karar verecek. Yaşlı, hanım, hamile vs infazın evde çekilmesi, hafta sonu infaz şeklinde uygulamalar… İyi halin de değerlendirildiği tavsiyeler de var. Sadece son takdir normal olarak Meclis’indir. diye belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here