Af Yasası Ne zaman Tamamlanacak, Süreçte Son Durum Ne?

Kamuoyunda af yasası olarak isimlendirilen ceza infaz düzenlemesi tasarısı için emek harcamalar devam ediyor. Son dakika af haberleri 2019 senesinde bir süredir hükümlü yakınları tarafınca araştırılmaya devam ediyor. Peki, tasarı ne vakit tamamlanacak, süreçte son durum ne?

Af haberleri 2019 senesinde infaz rejimi değişikliği sonrası tekrardan gündem oldu. İnfaz sürelerinde yapılması planlanan değişim sonrasında bazı hükümlülere tahliye yolu görünecek. Peki, düzenleme kimleri kapsayacak, infaz rejimindeki öteki değişimler neler olacak? İşte tüm detaylarıyla ceza infaz düzenlemesine ilişkin bilgiler…

Ceza İnfaz Düzenlemesi Kimleri Kapsayacak

Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların haricinde başka bir suçtan yargı giymiş olan şahıs taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.

İnfaz Süresi Yüzde 50’ye Çekiliyor

İkinci paketin içinde bulunan değişikliklerden birisi de infaz süresiyle ilgili olacak. Değişiklikle yer edinen bilgilere nazaran infaz süresi üçte iki değil sürenin yarısı olacak. Kısaca 10 yıl ceza alan bir hükümlü 5 yıl cezanın infazını çekecek. Uygun şartlar oluşması durumunda da 10 yıl ceza alan şahıs 4 yılını içeride bulunduktan sonrasında 1 yıl da denetimli serbestlikten yararlanabilecek.

Şartlı Tahliyede Mühim Değişim

Mevcut sistemde şartlı tahliye olan biri eğer yeni bir kabahat işlerse hem yeni suçun cezasını hem de şartlı tahliyeden kalan suçun cezasını infaz ediyor. Düzenlemeyle beraber yeni bir kabahat işlemesi halinde yeni cezanın yanı sıra, yeni cezanın 1 katı kadar eski cezadan infaz edilecek.

75 Yaş Üzerindekilere Ev Hapsi

Yeni düzenlemede yer edinen maddelerden biri de 75 yaş üstündeki kişilerle ilgili. 75 yaşın üstünde kabahat işleyen bir şahıs eğer 5 yıla kadar ceza alırsa cezaevine girmeyecek ve cezası evde infaz edilecek. Bu sürenin üstünde bir ceza alan kişiler ise cezaevine girecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here