Ahmet Hakan: İmamoğlu'nun 29 Ekim Mesajına Yüzde Yüz Katılıyorum!

HÜRRİYET yazarı Ahmet Hakan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle yayınladığı videoya yüzde yüz katıldığını belirterek bugünkü yazısına sözlerini ekledi.

Yurdun dört bir yanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanırken Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, ‘Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın demokrasi’ başlıklı bugünkü yazısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle yayınladığı videoya yüzde yüz katıldığını ve her harfini beğendiğini söylemiş oldu.

Hakan gösterilen videonun sözlerinde Cumhuriyet ve Demokrasinin tam olarak anlatıldığını altını çizdi. Oldukça beğendiğini ifade ederek köşesine sözlerini taşıdı.

Hakan yazısında şunları kaydetti:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir video yayınladı.

Cumhuriyet ve demokrasiyi özetleyen bir video…  Videodaki metnin her kelimesine imzamı attım, her cümlesine hak verdim, her harfini beğendim, her vurgusuna yüzde yüz katıldım.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Ekrem İmamoğlu’nun yayınladığı ‘Cumhuriyet ve demokrasi manifestosu’ niteliğindeki metni, buraya aynen alıyorum.

Cumhuriyet ve demokrasi… Beraber öyleki güzeller ki!
Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcında ‘Bu savaşım başarıya ulaşırsa hükümet şekli ne olacak?’ diye sorulduğunda Mustafa Kemal Atatürk net bir yanıt verir: ‘Hükümet şekli zamanı ulaştığında Cumhuriyet olacaktır’.

1920’lerden bugüne aynı rotada ilerleyebiliyorsak eğer… Bunu elimizdeki pusulaya borçluyuz. Hep doğru yönü gösteren o pusulanın üstünde ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Milletin kaderini millet belirler’ yazıyor. O pusulanın adı Cumhuriyet’tir.

Cumhuriyet, milli iradeye dayalı devlet düzenidir.

Cumhuriyet, eşit yurttaşların onurlu birliğidir.

Cumhuriyet, din ve devlet işlerinin ayrılmasını gerektirir.

Ve demokrasi, Cumhuriyet’le en uyumlu yaşam biçimidir.

Demokrasi ve Cumhuriyet, birbirinden güç alır, birbirine kıymet katar.

Demokrasi için sandık şarttır fakat kafi değildir.

Bir rejimin demokrasi olabilmesi için özgür ve dürüst seçimlerin yanı sıra kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti, çoğulcu ve katılımcı bir siyasi yapı da gerekir.

Bundan dolayı demokrasi, çoğunluğun yönetme, azınlığın var olma hakkı anlamına gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here