Aksaray’da İnsanlık Ayıbı: Otizmli Çocukları Yuhaladılar!

Aksaray’da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda velilerin, okulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını talep etti. İddiaya gore, okulun çıkış saatinde bir araya gelen veliler, otizmli evlatları yuhaladı. Tepki çeken eylemle ilgili otizm derneklerinden açıklamalar geldi. Bakanlık soruşturma başlattı.

Aksaray’daki Mehmetçik İlkokulu’nda otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören öteki evlatların velilerinin, otizmli küçüklere karşı fiil yapmış olduğu iddia edildi. Veliler, otizmli evlatların kendi evlatları ile aynı okulda eğitim görmesine karşı çıkmış olduğu ve okul müdürünün de bu eylemi desteklediği öne sürüldü.

Milli Eğitim Bakanlığı Soruşturma Başlattı!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaşanmış olan olayların arkasından mevzuyla ilgili araştırma ve okul müdürü hakkında soruşturma başlatmış olduğu öğrenildi. Haber Global Editörü Erdinç Özyılmaz’ın verdiği bilgiye gore, Milli Eğitim Bakanlığı mevzuyla ilgili bir takım tedbir ve karar da aldı. Olayın organize bir fiil olup olmadığının inceleneceğini belirten Özyılmaz, sonrasında eğitim faaliyetlerinin de gerçekleştirileceğini belirtti. Buna gore ilk olarak okul velileri bilgilendirilirecek. Hem otizmli evlatların velilerinin hem de öteki evlatların velilerinin eğitime alınacağı öğrenildi. Bu sürecin daha doğru yürütülmesi sağlanacak. Sınıflarda “Otistik öğrencilere ait sınıflar” yazıları bulunmasıyla ilgili de karar alan Milli Eğitim Bakanlığı, bu yazıların kaldırılmasına karar verdi. Hatta vakaya sahne olan okulda yazının derhal kaldırıldığı öğrenildi. Bu yazıların öğrenciler içinde ayrışmaya niçin bulunduğunun fark edilmiş olduğu açıklandı.

Aksaray Valiliği’nden “Otizmli Çocukların Yuhlandığı” İddialarına İlişkin Açıklama

Aksaray Valiliği, sosyal medyada yayılan ‘otizmli evlatların yuhalandığı’ iddialarına ilişkin yazılı bir izahat yapmış oldu. Açıklamada, iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, mevzuya ilişkin incelemenin başlatılmış olduğu kaydedildi. Valilik’ten meydana getirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı, ”Aksaray merkez Mehmetçik İlkokul’unda 32 sınıf mevcut olup, 42’si hususi eğitim talebesi olmak suretiyle toplam 334 öğrenci öğrenim görmektedir.  Hususi eğitim öğrencileri burada 5 senedir eğitimlerine devam etmektedirler. Bazı medya organlarında gösterilen ‘Aksaray’da otizmli çocuklar yuhalandı’ haberi gerçeği yansıtmamakta olup, çocuklar okullarında düzgüsel eğitim öğretimlerine devam etmektedirler.  2020 yılı yatırım programında 12 derslikli bir hususi eğitim okulu planlanmış olup mevzuyla ilgili lüzumlu araştırma başlatılmıştır.”

‘Bu Nasıl Kandırmaca’

Otizmli bir öğrencinin velisi ise isyan etti. Veli, “Bu nasıl bir kandırmacadır, normal öğrencilerin gönderilmesi mümkün mü?” diye sordu ve şunları söylemiş oldu:

“Oraya normal evlatlarının ellerinden tutup ‘Otizmli evlatları istemiyoruz’ diyerek slogan atan ailelere sormak isterim; o çocuklar sizin çocuklarınız olsaydı ne yapacaktınız? Asla düşündünüz mü siz orada toplanıp, eylem yaparken içerideki otizmli çocuklar ne düşündü?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here