Akşener Yetkisini Kullandı, İlk Hamlesini Yaptı!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kurultay öncesinde grup başkanvekilliği görevinden alınan Yavuz Ağıralioğlu’nu genel başkan yardımcılığına getirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin hafta sonu muhteşem kurultayı öncesinde, “Siyasal Partiler Yasası’na aykırı olduğu nedeni öne sürülerek ve bu yüzden iptal edilebileceği” noktasında parti içinde de tartışılan “genel başkanın genel yönetim üyesi olmamasına rağmen dışarıdan üç kişiyi Başkanlık Divanı’nda görevlendirebilmesine” yönelik yetkisini kullandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden alınan Yavuz Ağıralioğlu, Akşener’in bu yetkisine dayanarak, resmen “genel başkan yardımcılığı” görevine getirildi.

İYİ Parti’nin 25 Mayıs’ta meydana gelen muhteşem tüzük kurultayında, Genel Başkan Akşener’e “partinin genel yönetim kurulu üyesi olmamasına rağmen dışarıdan üç kişiyi partinin karar organı Başkanlık Divanı’na alma yetkisi” tanınmıştı. Akşener, tüzükten kaynaklı bu yetkisini ilk kez Yavuz Ağıralioğlu için kullandı. Akşener’in, Ağıralioğlu için hafta sonu yapılacak İYİ Parti Muhteşem Kurultayı’nı beklememesi dikkat çekti.

Akşener’in eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı da aynı şekilde, yetkisini kullanarak, mevcutta Yöresel İdarelerden Görevli Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstüne alan Müsavat Dervişoğlu’nun yerine görevlendirmek istediği sadece Dervişoğlu’nun hemen hemen çekilme etmemesi sebebiyle “makamın boşalmadığı nedeni öne sürülerek” bu yetkiyi kullanamadığı ifade ediliyor.

Partinin kuruluşundan bu yana Teşkilat İşlerinden Görevli Genel Başkan Yardımcısı olan Koray Aydın’ın “başka bir genel başkan yardımcılığı görevine getirilebileceği” ifade ediliyor. Sadece partide “Aydın’ın teşkilar üstünde egemenlik sağlamış olduğu” nedeni öne sürülerek bu değişimi destekleyen de var “Teşkilatları Koray Aydın’dan almak kolay olmaz. Delege itiraz eder” görüşü dillendiriliyor. MHP’den ayrılarak İYİ Parti’yi destekleyen ve İYİ Parti bünyesinde politika yapmayı yeğleyen ülkücü kökenli adların de “Aydın’ın teşkilatlardan görevli genel başkan yardımcılığı görevinden alınmasına karşı çıkabileceği ve bu parti üyelerini küstürebileceğine” de dikkat çekiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here