Hem karaciğer hem de akciğer kanseri olduğunu söyleyen Canyılmaz, yıllardır kolon kanseri olan vatandaşlara destek verdiğini, eşinin 4 senedir mücadele ettiğini, devletin ise her türlü desteği çıktığını belirtti.

İzmir’de yaşayan, 17 senedir karaciğer ve akciğer kanseri olduğunun söyleyen Kolostomili ve Ostomililer Derneği Başkanı Talat Cankıymaz, kolon kanseri olan kişilerin torbalarını göstermekte bir takım çekincelerinin bulunduğunu, ancak böyle yapmaları gerektiğini söyledi.

Herkesin hayatın tadını çıkararak devam ettirmesi gerektiğini söyleyen Canyılmaz, kolon kanserinin tüm hayatın sonu olmadığını, kimsenin evine gizlenmemesini, ülkemizde torba kullanan kişi sayısının en az 58 bin olduğunu, bu hastalığa sahip olanların yaşam kalitelerini artırmalarını söyledi.

“Devlet Kolon Kanseri Hastalığına Destek Veriyor”

Kolon kanseri hastalığına yakalanan kişilere hizmet sağlamak için 6 senedir çalıştıklarını söyleyen Canyılmaz, bu hastalığa sahip olan kişilerin yaşama küsmelerini istemediğini, eşinin 4 senedir bu hastalıkla mücadele verdiğini, 3 sene önce de tanıştıklarını ve hayatlarını birlikte devam ettirdiklerini, kendilerinin herkese destek verdiğini, dernekle birlikte hastaları ziyarette bulunduklarını, devletin de kolon kanseri hastalarına çeşitli destekler sağladıklarını söyledi.

“Torba Alırken Para Vermeyin”

Hastanelerde ya da sağlık ocaklarında reçete yaptırdıklarını söyleyen Canyılmaz, daha sonra bunları firmalardan temin ettiklerini, bu hastalığa sahip olan kişilerin torba satın alırken ücret ödemesi gerçekleştirdiklerini duyduklarını ancak böyle bir durumun olmadığını, devletin torba alımlarında vatandaşlara destek çıktığını, herkesin bunu kesinlikle bilmesi gerektiğini söyledi.

2 senedir kolon kanseri olan İsmail Aksu ise, 76 yaşında olup, 2 toruna sahip olduğunu, hiçbir vatandaşın korkmamasını, morallerini her zaman en yüksekte tutmalarını, aynı zamanda tüm doktorlara da teşekkürlerini ilettiğini söyledi. Aksu aynı zamanda, denize girerken sorun yaşamadığını ayrıca belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here