Alanya’da bu yıl avokado üretiminde hedef 60 milyon tane
40 bin dekarda üretim yapılıyor
Perakende tane fiyatı 4-5 TL içinde değişiyor

ANTALYA – Türkiye’de avakado üretiminin ortalama yüzde 70’inin karşılandığı Antalya’nın Alanya ilçesinde bu yıl ortalama 40 bin hektar alanda 60 milyon tane üretim hedefleniyor.
Türkiye’ye 1953 senesinde hobi amaçlı üretim için Meksika bölgesinden getirilen avokado, tüketimi artınca 1990’lı seneler başlangıcında Alanya başta olmak suretiyle Antalya, Gazipaşa, Anamur ve Mersin bölgelerinde ticari olarak üretilmeye başlandı. Antioksidan özelliğiyle malum ve 4 adedi ortalama 1 kilogram gelen avokadonun Alanya’daki üretimi her geçen gün artıyor. Alanya, Türkiye avokado üretiminin yüzde 70’ini karşılar hale gelirken, geçtiğimiz yıl üretim adeti 40 milyona kadar ulaştı. Bu yıl ise hava şartlarının düzgüsel olmasından dolayı bu rakamın 60 milyon olması umut ediliyor. Toptan tane fiyatı kalitesine nazaran 2-2,5 lira içinde değişen avokadonun 4-5 lira içinde perakende fiyatıyla tezgahlarda yerini buluyor.
“Bu yıl avokado bolca”
Bu yıl üreticinin avokado üretiminden oldukça memnun bulunduğunu aktaran Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, tutarları da düzgüsel seyrettiğini söylemiş oldu. Sevilgen, “Hava şartlarının muntazam gitmesinden dolayı avokado üretimi bu yıl bolca ve kalitesi de oldukça iyi durumda” dedi.
“2018’de üretim 40 milyona ulaştı”
Ukrayna, Romanya, Rusya, İran şeklinde ülkelere de avokado gönderdikleri hatırlatan Sevilgen, “Bu senede 5 ayrı ülkeye ürün yolladık. Bunlar Ukrayna, Romanya, Rusya ve İran şeklinde ülkeler. Hatta son günlerde Azerbaycan ürün istedi sadece hasat sonu geldiğinden dolayı gönderemedik. Biz her seferinde söylüyoruz avokado üretiminde yetersiz kalıyoruz diye fakat üretimimiz her geçen gün artmakta. Geçtiğimiz yıllarda 20 milyon tane olan avokado üretimi, 2018’de 40 milyona ulaştı. 2019’da ise Türkiye genelinde 60 milyon tane bir beklentimiz var. Ortalama 40 bin hektar alanda avokado yetiştiriliyor. Avokado yetiştiriciliği olarak tek şikayetimiz ise hırsızlık. Hırsızlık mevzusunda bir şikayetimiz var, gündeme getirdik lakin şu an için bir çözüm yok” diye konuştu.
“Fiyatlar bizlere nazaran yüksek değil”
Avokadonun fiyatlarına da değinen Sevilgen şunları söylemiş oldu:
“Bu yıl fiyatlar oldukça güzel ve düzgüsel şekilde aşama kaydediyor. Ortama toptan avokado tane fiyatı 2 ila 2.5 lira içinde değişti. Şu an hasat sonu geldiğinden dolayı toptan 3 liraya kadar satılıyor, perakende fiyatı ise 4-5 içinde değişiyor. Fiyatlar bizlere nazaran yüksek değil zira bir tane avokadodan bir tabak dolusu yiyecek oluyor. Bir tabağını 4 liraya mal ederek 4 kişinin ihtiyacı karşılanabiliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here