AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Avrupa Parlamentosunun (AP), Venezuela’da kendini “geçici devlet başkanı” duyuru eden muhalif önder Juan Guaido’yu tanıma sonucuna ilişkin, “Karar, internasyonal hukukun ve adaletin sarsılmasına niçin olmaktadır.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Usta, yapmış olduğu yazılı açıklamada, kararın gayriresmi olduğuna dikkati çekerek, ABD ve bazı AB ülkelerinin, halkın iradesi üstünde başka bir güç olmadığı gerçeğini bir tek kendi çıkarları söz mevzusu olduğunda hatırladıklarını bildirdi.

Usta, “Karar, internasyonal hukukun ve adaletin sarsılmasına niçin olmaktadır. Bir ülkenin kendi bağımsızlığını ve bütünlüğünü belirleme özgürlüğünü öteki hiçbir ülke zapturapt altına alma hakkına haiz değildir.” ifadelerini kullandı.

Venezuela halkının bağımsız iradesine karşın aldıkları antidemokratik kararla ikiyüzlülüklerini bir kez daha ispatladıklarına dikkati çeken Usta, şunları kaydetti:

“Venezuela’nın içinde bulunmuş olduğu fena ekonomik koşullar görmezden gelinemez bir gerçektir sadece demokrasi dışındaki gerekçelerle seçilmiş bir başkanı tanımamak, demokrasi anlayışına ters düşmektedir. Internasyonal hukukun hiçe sayılarak bir toplumun iradesini ayaklar altına almak, hak, hakkaniyet ve demokrasiyle bağdaştırılamaz.

Dünyanın kim bilir asla olmadığı kadar hoşgörüye gereksinim duyduğu bir dönemde dünyayı daha büyük çıkmaza itecek müdahalelere karşı tüm ülkeler aynı diplomatik ve politik tavrı gösterebilme iradesini ortaya koymalıdır. İnsan haklarına aykırı hukuk dışı kararın tersine çevrilmesini temenni ediyoruz.”

Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye olarak, dün olduğu benzer biçimde bugün de haksızlıklar karşısında sessiz kalmayacaklarına işaret ederek, son zamanların insani ihtiyaçlara yanıt veremeyen sistemine karşı dünyanın beşten büyük bulunduğunu haykırmayı sürdüreceklerini altını çizdi.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here