Apple'ın Açığını Bulan Hüseyin Çoban, 220 Bin Dolar Ödülü Az Bularak Reddetti

Aydın’ın Didim ilçesinde yaşayan ve oynadığı mobil oyunda satın alma işlemi yaparken Apple’ın sistem açığını fark edip 300 TL ile ödüllendirilen 19 yaşındaki Hüseyin Çoban, Apple’ın bir açığını daha buldu. Çoban, bu açık için Apple’ın teklif etmiş olduğu 220 bin doları azca bularak reddetti.

Aydın’ın Didim ilçesinde yaşayan ve oynadığı mobil oyunda satın alma işlemi yaparken Apple’ın sistem açığını fark edip 300 TL ile ödüllendirilen 19 yaşındaki Hüseyin Çoban, Apple’ın bir açığını daha buldu. Çoban, bu açık için Apple’ın teklif etmiş olduğu 220 bin doları (1 milyon 262 bin TL) azca buldu.

Ünlülerin Fotoğraflarına Ulaştı

Hüseyin Çoban, Apple model cep telefonu kullanan ünlülerin iCloude (bulut denilen depolama kapasitesi) hesaplarına girerek, tüm fotoğraflarına ve uygulamalarına ulaştı. Bunun üstüne şirket yetkilileri ile temasa geçen Çoban, kendisine teklif edilen 220 bin doları azca buldu.

“Verecekleri Parayı Azca Buldum”

“Türkiye’deki ünlülerin bir çok Apple marka cep telefonu kullanıyor. Bulduğum bu açıkta, ünlülerin hesaplarına girerek iCloude şifreleriyle fotoğraflarına kadar erişebiliyorum. Bu açıkla ilgili Apple ile iletişime geçtim. Bana elektronik posta ve telefon kanalıyla bu açığı kademeli bir halde anlatmamı istediler. Sadece, karşılığında ödül olarak verecekleri parayı azca buldum. Açığı söylemedim. Bunu duyan bazı art niyetli kişiler benimle iletişime geçti. Açığı söylemem halinde bana Apple’ın teklif etmiş olduğu paranın 5 katını vereceklerini söylediler fakat ben bu açığı başkasına vermeyi düşünmüyorum. Şundan dolayı aralarında ülkemizden de oldukca sayıda ünlü var. Bu kişilerin Apple hesaplarına erişebilirler. Hemen sonra da onların fotoğraflarını fena amaçla sosyal medyada yayabilirler. Kötü niyetli kişilere bu açığı asla söylemeyeceğim. Bu tür açıkları, benden başka bulanlar da var. Onlar da bu alanlarda oldukça başarılılar. Ben de onların ekibinde olmayı düşünüyordum fakat sonuçta hepimiz ayrı çalışıyor. Yazılım hataları her şeyde oluyor. Mühim olan bu tarz şeyleri bulabilmek.”

Daha Önce De Bulmuştu

Didim’de açık lise okuyan Hüseyin Çoban, aylar önce de Apple’ın bir açığını bulmuştu. Çoban, oynadığı mobil oyunda satın alma işlemi yapabilmesi için Apple hesabına bakiye yükledi. Çoban, satın alma işlemi esnasında yaşanmış olan sorun sonrasında sistemdeki açığı fark etti.

Çoban, bulmuş olduğu açığı bildirdiği Apple tarafınca 300 TL ile ödüllendirildi. Apple attığı elektronik posta ile teşekkür de etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here