Araştırma Sonuçlandı! Virüs Sıcak Havalarda Daha Az Bulaşıyor!

Türkiye’yi tesiri altına alan sıcakların corona’ya tesirini yorumlayan uzmanlar, sıcak havanın virüsü zayıflattığını fakat öldürmediğini, maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi icap ettiğini belirtti.

Sıcak hava koronavirüsün tesirini azaltır mı? Uzmanlara bakılırsa oldukca küçük da olsa sıcağın pozitif bir tesiri olacak sadece aslolan meske ve toplumsal mesafe. Salgınla savaşım veren Türkiye’de bu hafta Kuzey Afrika üstünden gelen sıcak havanın tesirinde. Sıcaklıklar aniden 30 derecenin üstüne çıktı. Birçok sıcakla virüsün tesirinin azalacağını düşünüyor. ‘Sıcak virüsü öldürür mü’ sorusunu Bilim Kurulu üyeleri ve uzmanlara sorduk. Uzmanlar Türkiye’de birçok vatandaşın merak etmiş olduğu suali Milliyet için yanıtladı.

Prof. Dr. Levent Yamanel (Bilim Kurulu Üyesi):

“Koronavirüs, sıcağa ve ultraviyole ışınlarına duyarlı olduğundan yaz aylarında vakaların daha da azalacağını tahmin ediyoruz ve umut ediyoruz. Fakat doğal olarak önlemleri gevşetmememiz gerekiyor. Ek olarak güneşin altında 1-2 saat duran bir insan ile otuz dakika duran bir insan içinde virüse maruz derecesi değişmez. ‘Virüs insan üstünden ısı yardımıyla öldü’ benzer biçimde birşey olması imkansız. Yalnız yüzeylerde kalıcı olmasını engeller. Isı virüsün dışarıda tutunma süresini azaltır. Virüsü öldürmez, yalnız zayıflatır. Doğal olarak tüm bunlarla beraber önlemlerin gevşetilmemesi. Yoksa olay sayısı yine yükselebilir. Sıcak havaya karşın maskeler ve sosyal mesafeye de dikkat edilmeli.”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan (Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı):

“Virüs açıkta bir yerdeyken, ısı bunun yaşama şansını etkileyebilir. Fakat pandemide yayılımın yüzde 90’ı direkt solunum kanalıyla. Yüzde 90 bulaşa havanın sıcaklığının hiçbir tesiri olmaz. Yalnız şu düşünülebilir. Geriye kalan yüzde 10’da örnek olarak masanıza oturan birinin öksürmesi hitabı ağzından çıkan damlacıklar, sıcaklığın etkisiyle ne kadar yok olur bilmiyoruz. Fakat bu oldukça sıcağa oldukça dayanıklı bir virüs. Öteki koronavirüslerden değişik. Ultraviyole ışığı ve ısı derecesi, virüsü oldukca büyük bir etkilemez. Sıcaklığın yüksek olduğu ülkelerde ciddi artış var. Ekvador, Katar, Brezilya ve Suudi Arabistan’da vakalar çoğalıyor. Bu bulgular virüsün yaz aylarında hafifleyebileceğini sadece, bunun sıcaklıkla ilgisi olamayacağını, alınacak tedbirlerle bağlı olabileceğini gösteriyor.”

Prof. Dr. Osman Erk (İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi):

“Isı arttıkça, rutubet azaldıkça ve ultraviyole ışınları ile beraber bu virüsün aktivitesinde bir azalma bekliyoruz. Şu anda Şimal Yarım Küre yaza girerken, Cenup Yarım Küre kışa giriyor. Cenup Yarı Küre’de doğal olarak vakalar olmakla beraber Şimal Yarı Küre’ye bakılırsa oldukca daha azca. Genel olarak sıcak yerlerde tutunamadığını görüyoruz. Virüsün ultraviyole ışınları ve sıcaklıkla aktivitesinde bir azalma olmasını beklemek akıllı bir tutum olur. Ek olarak D vitami var. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirici tesiri var. 30 derecelik bir güneşte yüzeylerde koronavirüsün tutunma düzeyi ile 20 aşama arasındaki tutunma farkı olur.”

Her şey yolunda giderse, yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2), grip virüsü benzer biçimde davranması olasılık dahilinde. Bahar aylarıyla beraber artan sıcaklıkların kovid-19’un yayılmasını ve patojenleri (hastalık oluşturan mikropları) azaltması planlanıyor. Böylelikle mevcut salgının her yıl yaşanmış olan nezle salgınları benzer biçimde kış aylarından sonrasında sona ermesi beklentisi yaygın. Sadece uzmanlara bakılırsa SARS-CoV-2’ın grip virüsü benzer biçimde hareket edeceğini kati olarak söyleyebilmek için hemen hemen erken.

Virüsün sıcak havalarda bulaşıcı tesirinin de düşük olacağı olasılıklar dahilinde. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu’nun (Rospotrebnadzor) gerçekleştirdiği son araştırmaya bakılırsa, Kovid-19’un sıcak sevmediğini ve 30 aşama üstündeki hava sıcaklığında bulaşıcı aktivitesini neredeyse tamamen kaybediyor. Ek olarak güneş ışınları ile düşük rutubet oranının da virüsün bozulmasına niçin bulunduğunun tespit edilmiş olduğu araştırmada virüsün 70 aşama üstündeki sıcaklıklarda tamamen etkisiz hale geldiği vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here