Asırlık Fendi, Bağcılar’daki Eşarpçıyı Yendi!

Asırlık İtalyan devi Fendi ile İstanbul Bağcılar’da web üstünden şal ve eşarp satan Ali Tokgöz davalık oldu. Fendi adına oluşturulan davada, tescilli marka ve logolarının yansılamak edilmiş olduğu öne sürüldü. Tokgöz’ün avukatları ise benzerlik iddiasını kabul etmedi. 5 yıl devam eden davada mahkeme Fendi’yi haklı buldu. Tokgöz hem tazminat ödeyecek hem de yansılamak logo taşıyan ürünler imha edilecek.

Marka hakkına saldırı, büyük-küçük birçok firmanın kâbusu durumunda. Benzer bir mesele bir süredir, dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde tescilli marka olan Fendi’nin başındaydı. İtalyan moda devi, İstanbul’da yaşayan Ali Tokgöz’e ilişik web sitesinde satılan bazı ürünlerde Fendi’nin logosunun birebir kullanıldığını fark etti. Firmanın İstanbul’daki avukatları problemi mahkemeye taşıdı. İstanbul 2. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde oluşturulan davada özetle “Müvekkilin marka hakkına saldırı söz mevzusu. Salmarketi.com adlı sitede söz mevzusu ürünlerin satışı yapılıyor. Bu durum haksız rekabete de yol açıyor. Siteye erişim engellensin, anılan ürünler de toplatılsın” denildi. Dava dilekçesinde, davalı tarafın 10 bin TL de manevi tazminat ödemesi talep edildi.

Benzerlik Yok

Sitenin sahibi Ali Tokgöz’ün avukatları ise mahkemeye sundukları savunmada özetle şunları kaydetti: “Alınan bilirkişi raporunu kabul etmiyoruz. Müvekkilin satışını yapmış olduğu Ferrano markası ile, davacının Fendi markası içinde benzerlik yok. Gene, müvekkilin satışını yapmış olduğu eşarplardaki ‘F’ deseni ile davacının tescilli markası benzer değil. Talep edilen tazminat tutarı ise fahiş.”

Fendi Haklı Bulunmuş Oldu

Mahkeme, tarafların müdafa ve taleplerini aldıktan sonrasında kararını verdi. Mahkeme, marka hakkına tecavüzün söz mevzusu olduğuna hükmetti. Mahkeme, Fendi’nin logosunu taşıyan ürünler için toplatma ve imha sonucu verdi. Mahkeme ek olarak, ilgili linki erişime kapattı, Fendi’ye 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Tokgöz’ün avukatları karara itiraz etti. Sadece netice değişmedi. Karar kesinleşti.

95 Yıl Önce Temeli Atıldı

Dünya moda devi olarak anılan Fendi’nin temeli 1925 senesinde Adele ve Edoardo Fendi tarafınca İtalya’nın başkenti Roma’da atıldı. Meşhur marka, 100 aşkın ülkede etkinlik gösteriyor. Ayakkabı, çanta, fular, eşarp, şal ve parfüm benzer biçimde bir takım ürünün satışını yapan Fendi’nin cirosu 100 milyon Euro’ya yakın.

‘Fendi Bula Bula Gelip Bizi Buldu’

Sitenin sahibi Ali Tokgöz (40) ise karara ilişkin Hürriyet’e yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu: “Ben, bu vaka başımıza gelene kadar Fendi diye bir markanın bulunduğunu bilmiyordum. Markayı bilmediğim benzer biçimde logoyu da bilmiyordum. İlk olarak bizlere bir tebligat geldi. Bu tebligatı aldıktan 2-3 saat sonrasında tüm site erişime kapatıldı. Öncesinde herhangi bir uyarı olmadı. Sitenin tümü kapanınca biz resmen bittik. Şimdi yanımda tek bir çalışan kaldı. Tek satış kanalımız site olduğundan müşterilere ulaşamadık. Kaldı ki, biz satıcıyız. Çeşitli üreticilerden malı alıp satıyoruz. Dava mevzusu Ferrano markasındaki ‘F’ logosunun Fendi’ye ait bulunduğunu bilmiyordum. Fendi de bula bula gelip bizi buldu. Kendi halimde ufak bir esnafım. Mahkeme bir de 10 bin lira tazminat sonucu vermiş. Bu parayı ödeme gücüm dahi yok; iyi mi olacak bilmiyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here