Aykut Kocaman: Galatasaray'a Karşı 1 Puan Sevindirici!

Galatasaray deplasmanında son dakika golüyle 1-1 berabere kalan Konyaspor’da Teknik Direktör Aykut Dev gibi, maçın peşinden konuştu. Sabırla oynadıklarını söyleyen Dev gibi, bunun kendileri için kazanım bulunduğunu söylemiş oldu.

Dev gibi, Konyaspor’daki amacının da takımın bütçesini ve yaş ortalamasını aşağıya çekmek bulunduğunu söylemiş oldu.

Süper Lig’in 2. haftasında Galatasaray ile deplasmanında 1-1 berabere kalan Konyaspor’da Teknik Direktör Aykut Dev gibi maçın peşinden düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunmuş oldu. Ligin gidişatı için mühim bir puan aldıklarını söyleyen Dev gibi, “Geçen sezondan taşıdığımız bir kırılganlık var. Sert bir ekip değiliz. Geçen senenin şampiyonunun geçen haftayı yenik kapattığı, öteki şampiyonluk adaylarının galip olduğu haftada bu şekilde bir rakipten puan almak, benim adıma sevindirici. Özgüven sağlamak adına kazanım da fazlaca mühim. İlk yarıda rakibimiz topu fazlaca iyi kullanmaya başladı. Oldukça fazla topun arkasında kalmak ve koşmak, sıcak havada aşırı efor sarf etmemize niçin oldu. Oldukça tehdit edici bir durum olmadı fakat düşündüğümüz aksiyonlardan uzak kaldık. Bu ilk olumsuzluktu. İkinci olumsuzluk da ikinci yarının ilk 15 dakikasıydı. Bu sürece umar bulamadık. Golden sonrasında tepki alıp rakip sahaya yerleşmek önemliydi. Rakip 10 şahıs kaldıktan sonrasında zorlama orta ve zorlama paslardan ziyade, doğru oyunu sabırla oynamak ikinci kazanımdı takımım adına. Bunun sonucunda gol geldi” diye konuştu.

“Takımlar artık birbirine fazlaca yaklaşıyor” 

Değişikliklere sarı kartlı futbolcuların olmasının etkili bulunduğunu ifade eden deneyimli teknik adam, “Erdoğan’ın ikinci Süper Lig maçı. Atmosfer etkiledi. Ana hedefim bundan önceki gelişimde olduğu şeklinde, ekip standardını koruyup, ligin orta üst takımlarından birisi olmak. Bir taraftan yaş ortalamasını düşürüp öteki taraftan da bütçeyi düşürmek istiyoruz. Artık tüm takımlar duvara çarptılar. Mali anlamda büyük sıkıntılarla karşı karşıyalar. Bu mali durumun ana faktörlerinden birisi buydu. Ölçüm meydana getirilen Avrupa takımlarından uzaklaşmaya niçin olacaktır bu durum. Bu yüzden ana amaçlarımdan birisi takımın yaş ortalamasını düşürmek. Gelen para ile kullanılan para arasındaki dengeyi sağlamak istiyoruz. Bu tarz şeyleri başarırsak, bundan sonrasında hepimiz için, doğru planlama yapanlar, sabırlı olanlar, karşılığını alacaktır. Takımlar artık birbirine fazlaca yaklaşıyor” şeklinde konuştu.
Bu sürem gol mevzusunda sorun çekmeyeceklerini belirten Aykut Dev gibi, “Ömer Ali yüzde 60’la oynuyor, Milosevic aynı şekilde. Bajic gol atabilen bir isim. Bir ihtimal bir oyuncu daha alacağız. Hücumsal anlamda sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Ritmimizi bulduktan sonrasında geçen senenin averajının üstüne çıkma ihtimali oldukça yüksek görünüyor” dedi.

“TFF’nin mutlak şekilde oyuncu üretmeye kulüpleri zorlaması gerekiyor” 

Yabancı futbolcu sayısı mevzusu hakkında da düşüncelerini dile getiren Dev gibi, “Federasyonun ve Şenol Hoca’nın hakkını teslim etmek gerekiyor. Sık denilebilecek kadar arıyor bizi. Bir ekip düşünceleriyle ilgili olarak yalnız benimle değil, tüm çalıştırıcılarla görüşüyordur. Daha ilkin bu olmuyordu. Yabancı konusunu 1 cümleye sığdırmak fazlaca zor. Bunun futboldan ziyade ülkemizin davranış biçimiyle ilgili bulunduğunu düşünüyorum. Bizim üretme kabiliyetimiz bu şekilde, bu kadar yabancı oyuncuya uygun görünmüyor. Yabancı oyuncu sayısını bu sınırlarda götürürken, TFF’nin mutlak şekilde oyuncu üretmeye kulüpleri zorlaması gerekiyor. Şu anda Ömer Ali, Selim şeklinde adlar, engelleme ulaştıktan sonra forma giymeye başladılar. TFF kulüplere ne olursa olsun üretme mevzusunda bir zorunluluk getirmeli. Biz sadece zor karşısında bunu yapıyoruz. Bu olmadan faydadan fazlaca zararın olma ihtimale var. Ucuzculuk ve kolaycılık temel davranış biçimimiz olduğundan öteki tarafa yönelmek daha kolay oluyor. Bu yüzden TFF bu şekilde bir zorunluluk oluşturmalı. Problem yabancıda değil. Bir taraftan yarışmak istiyorsunuz, öteki taraftan da yabancı yasağı getirmek pek duruma uygun değil. Diğer taraftan da üretmemek, kolaycılık oluyor. Bu yüzden futbolun bileşenlerinin ne olursa olsun bu mevzuda devamlı görüş belirtmelerinde yarar var” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“1-0 olduktan sonrasında Muslera da fazlaca yavaşlattı oyunu” 

Oyunun durmasının temel sebeplerinden birinin daha fazlaca direkt toplarla oynamaları bulunduğunu söyleyen başarı göstermiş teknik adam, “Bugün oyunun durma sebeplerinden biri daha fazlaca sakatlık olmasıydı. Sadece oyun 1-0 olduktan sonrasında Muslera da fazlaca yavaşlattı oyunu. Birazcık daha yakın oynayan ve alan savunması icra eden bir takımız. Bir adım sonrasında bu mevzuyu daha fazlaca çözeceğiz. Bizim karşımızda baskın oynayan takımlarda rakiplerin bekleri daima etkin olacaktır. Ikimiz de oyunu bu şekilde yönlendireceğiz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here