Azil Süreci Bitti: Trump İçin Karar Verildi

ABD Başkanı Donald Trump, Senato’da meydana getirilen oylamada kendisine yönelik iki azil maddesinden de aklandı.

ABD’de Başkan Trump’a yönelik yürütülen azil süreci, Senato Genel Kurulunda meydana getirilen oylama ile sonlandı.

“Görevini kötüye kullanmak” suçlaması için meydana getirilen ilk oylamada 48 senatör Trump’ın “suçlu olduğu”, 52 senatör ise “suçlu olmadığı” yönünde oy verdi.

“Kongre’nin işleyişini engellemek” başlıklı azil maddesi için meydana getirilen ikinci oylamada ise 47 senatör Trump’ın “suçlu olduğu”, 53 senatör ise “suçlu olmadığı” yönünde oy kullandı.

Böylece Trump, ABD tarihinde Andrew Johnson ve Bill Clinton’dan sonrasında Senato’da aklanan 3. başkan oldu.

Cumhuriyetçi Senatör Romney, Trump’ı Bir Maddeden Suçladı

Oylamada tüm Demokratlar Trump’a yönelik suçlamalar için “suçlu olduğu” yönünde oy verdi.

Öte taraftan Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney “görevin kötüye kullanılması” suçlaması için meydana getirilen oylamada “suçlu olduğu”, “Kongre’nin işleyişini engelleme” suçlaması için ise “suçlu olmadığı” yönünde oy kullandı.

Trump’a Yönelik Azil Süreci

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019’da “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet etmiş olduğu” nedeni öne sürülerek Trump’a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Pelosi, 25 Temmuz’da Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABD’nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini ve bunun anayasaya aykırı bulunduğunu iddia etmişti.

Beyaz Saray ise 25 Eylül’de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlayarak, Ukrayna’ya yardımlar ile görüşme içinde ilişki bulunmadığını savunmuştu.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde 13-21 Kasım’da kamuya açık oturumlar düzenlenmiş, Dışişleri, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Pentagon’dan 12 yetkili bu süreçte ifade vermişti.

Arkasından İstihbarat Komitesi, hazırladığı 300 sayfalık raporu 3 Aralık’ta Adalet Komitesine sunmuş, Adalet Komitesi yapmış olduğu iki oturumun arkasından 13 Aralık’ta azil maddelerini onaylayarak dosyayı Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna göndermişti.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık’ta meydana getirilen oylamada Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini engellemek” suçlamaları kabul edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here