Bakan Selçuk, yapmış olduğu açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı’nda SMA hastaları için müjdeyi duyurduğunu, tip 1 tedavisinin arkasından tip 2 ve tip 3 ilaçlarının da geri ödeme listesine alındığını açıkladığını hatırlatarak, geri ödeme listesine alınan ilaçların ödenmesine bugün itibariyle başlandığını belirtti. Bakan Selçuk, kararın Resmi Gazete’de dün gece yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı. 

“10 ilacı daha geri ödeme listesine aldık”

Bakan Selçuk, Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) Sıhhat Uygulama Tebliği’ne (SUT) ilişkin yeni düzenlemeler ile beraber 10 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını, yurt dışı ilaç sayısının 400’e, yurt içi ilaç sayısının da 8 bin 562’ye ulaştığını deklare etti. Toplumsal Güvenlik Kurumunun vatandaşların ilaçlarının temini mevzusunda mühim bir vazife yürüttüğünü belirten Bakan Selçuk, “Türkiye’deki toplumsal güvenlik sistemi, dünyanın en kapsamlı toplumsal güvenlik uygulamasıdır” dedi. 
Bakan Selçuk, “SMA hastalarımız için tip 1 tedavisinde kullanılan ilaçlar halihazırda SGK ödeme kapsamındaydı. Tamamen insani bir yaklaşımla Sıhhat Bakanlığımız ile beraber tip 2 ve tip 3 ilaçlarının temini için tüm imkanlarımızı seferber ettik, ilaçların temini için oldukça yoğun ve kırılgan bir süreç yönettik. SMA hastalarımızın ilaç ve tedavilerini devlet güvencesi altına aldık. Bakanlık olarak yurttaşlarımızın gereksinim duyduğu her türlü tedavi ve ilacı dünyanın neresinde olursa olsun erişime açmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Tip 1-2-3 evresinde lüzumlu ilaç harcamalarını karşılıyoruz”

Sıhhat konusunu hiçbir süre maliyet unsuru olarak görmediklerinin altını çizen Bakan Selçuk şunları kaydetti:

“SMA hastalığının tip 1, tip 2 ve tip 3 evresinde lüzumlu ilaç harcamalarını karşılıyoruz. İlaca erişimde hiçbir mesele olmayacak.” 
Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade etmiş olduğu şeklinde aslolan mühim olanın bu ve benzeri ilaçların Türkiye’de üretilmesi bulunduğunu belirtti. Ödeme listesine alınan ilaçların hastalara şifa olmasını dileyen Bakan Selçuk, yeni düzenlemenin vatandaşlara hayırlı olmasını temenni etti.

Geri ödeme listesine alınan ilaçlar başta SMA olmak suretiyle kulak, burun, boğaz enfeksiyon ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Ortodontik diş tedavileri şeklinde işlemler için tebliğde tekrardan düzenleme yapılarak erişilebilirlik arttırıldı. Ek olarak biyonik kulak cihazları da devlet üniversite hastanelerindeki ameliyatlarda kullanılmaya başlandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here