Bakan Pakdemirli'den Destek Müjdesi! Yarın Hesaplara Yatıyor...

ANTALYA’da Su Ürünleri Yetiştiriciliği Çalıştayı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 66 milyon liralık destekleme ödemesinin, yarın hesaplara yatırılacağını deklare etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği’nin işbirliğiyle düzenlenen 8’inci Su Ürünleri Yetiştiriciliği Çalıştayı, Antalya’nın Aksu ilçesinde Kundu gezim bölgesindeki bir otelde başladı. Türkiye’de su ürünleri sektöründe yapılması gerekenler ve öteki mühim konuların ele alındığı, 26- 29 Şubat tarihleri arasındaki çalıştayın açılışı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla yapılmış oldu.

Hedef 600 Bin Ton Üretim, 2 Milyar Dolar İhracat

Su ürünlerinin Türkiye için son aşama mühim bulunduğunu belirten Bakan Pakdemirli, Sahillerimizden uzağa, ufka bakıp denizi kullanmamız lazım. 1970’li yıllarda 200 bin tonlar olur mu acaba diye konuşurken, şimdi 600 bin ton konuşuluyor ve Türkiye bu mevzuda çağ atladı. 2023’te Türkiye her alanda olduğu şeklinde su ürünlerinde de ilk 10 hedefi koymuş durumda. Türkiye’nin 2023 hedeflerine daha erken varabileceği alanlardan biri de su ürünleri ve şimdi yeni hedefimiz 600 bin ton üretim ve 2 milyar dolar ihracat” dedi.

Kaçak Avcılık Tamamen Engellenecek

Pakdemirli, kaçak avcılığı engelleyecek sucul biyoçeşitliliği geliştirmeyle ilgili hedef konulduğunu da söylemiş oldu. Türkiye’nin büyüyeceği ve bu 600 ton gömleğinin de ufak geleceğini dile getiren Pakdemirli, Fakat daha oldukça müşteriye ve daha oldukça üretim için de güvenilir üreticilere ihtiyacımız var” dedi.

Kişi Başı Balık Tüketimi Hala 6 Kilo

Türkiye’de şahıs başı balık tüketiminin hala 6 kilo, bazı verilere nazaran de 8 kilo olduğuna dikkat çeken Pakdemirli, Biz ’sofrada balık, yaşam boyu sağlık’ diyoruz. Birçoğumuzun hekim ve diyetisyene yolu düşüyor. Tavsiye devamlı ’eti azca ye, haftada bigün ye, sebzeyi bolca tüket, Akdeniz tipi beslen.’ Memleketimizin dört tarafı suyla çevriliyken Akdeniz tipi beslenenlerin seviyesi sahillerle sınırı olan” ifadelerini kullandı.

’Yerli Balıkta Hanımları Kazanmamız Lazım’

Yerli balığın tüketilmesi için evleri, hanımları kazanmak gerektiğine işaret eden Pakdemirli, Hotel, restoran ve kafe sektörünü de kazanmamız lazım. Biz kamu kurumlarında da üstümüze düşen vazifeyi yapıyor muyuz, buna da bakmamız lazım. Gönderdiğimiz yazılarla, kamu kurumlarında da su ürünlerinin tercih edilmesi, yiyecek ve menülerinde kesinlikle bulundurulması hususunda ısrarlı taleplerimizi sürdürüyoruz. Taleplerimize oldukça pozitif dönüşler almaya başladık” diye konuştu.

Adana’da denizde 30 bin ton üretim alanı açıldığını ve müracaatların alındığını açıklayan Bakan Pakdemirli, “Mersin’de 50 bin ton kapasiteyle üç bölgede üretime başladık. Türk somonu geliştirilerek, alabalık satışlarındaki dönemsel problemi da çözdük. Islah çalışmalarımız da devam ediyor. Türk somonu desteklemesinde kilogramını 1 liradan 1,5 liraya çıkardık. Elimiz rahatladıkça desteklerimizin daha çok olacağından güvenli olabilirsiniz. Yetiştiricilerimize bugüne dek 3 milyar lira destek verdik” dedi.

66 Milyon Liralık Destek Müjdesi

66 milyon liralık destekleme ödemesinin yarın hesaplara yatırılacağını açıklayan Bakan Pakdemirli, Hayırlı uğurlu olsun, Allah’a emanet ol harcayın. Ne olursa olsun bakanlık olarak sektörün talepleri için tüm imkanlarımızı seferber ettik, edeceğiz ve aynen bu şekilde de sürdürüyor olacağız. İşbirliğimizi artırarak 2023 hedeflerine beraber ulaşıyor olmamız lazım” diye konuştu.

İmralı’daki Yangın

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İmralı’daki yangınla da ilgili izahat yapmış oldu. Pakdemirli, Yangın denetim altında. Yangına derhal sabah saatlerinden itibaren 1 helikopter, 20 arazöz ve iki dozerle müdahale etmeye başladık. Yangın makilik alanda çıkmış durumda. Şu anda denetim altında, cezaevinden uzak bir durumda. Yer yer hala tütmeler devam ediyor. Ekiplerimiz sahada ve çalışmaya devam ediyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here