Bakan Varank Konya'da Açıkladı! Başvuru Tarihi 15 Gün Uzatıldı!

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son müracaat zamanı 22 Kasım olarak açıklanan Teknoloji Odaklı Endüstri Hamlesi Programı’nın 15 gün daha uzatıldığını deklare etti.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayicilerin talebi üstüne Teknoloji Odaklı Endüstri Hamlesi Programı’nda müracaat süresini 15 gün uzatma sonucu aldıklarını bildirdi.

Bakan Varank, Sanayicilerle İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yapmış olduğu konuşmada, yüksek katma kıymetli ürünlerin, yerli olanak ve kabiliyetlerle üretilmesini amaçladıkları Teknoloji Odaklı Endüstri Hamlesi Programı’na değinerek, şöyleki konuştu:

“Ön müracaat zamanı olarak 22 Kasım’ı duyuru etmiştik. Sanayicimizin bir süre uzatım talebi var, ikimiz de bunu yanıtsız bırakmayız. Siz değerli ziyaretçilerimizin talebi suretiyle müracaat süremizi 15 gün daha uzatma sonucu almanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Bu programdan ve sunmuş olduğu teşviklerden en iyi şekilde faydalanmanızı istiyoruz. Makine sektöründen sonrasında, öteki öncelikli sektörler ve ürün grupları için de çağrılara çıkacağız. Biz oldukça heyecanlıyız. Sizin de bu heyecanın bir parçası olmanızı ve tam ekonomik bağımsızlık yolunda bizimle beraber hareket etmenizi istiyoruz.”

Teknoyatırım Programında Yeni Davet Bu Hafta

Konya’da 16 KOBİ’nin KOSGEB’in Teknoyatırım Destek Programı kapsamında oluşturulan çağrıya müracaat ettiğinin bilgisini veren Varank, 11 firmanın teknik ve mali fizibilitesinin bağımsız kurullarda değerlendirildiğini, 10 projenin kabul edilmesine karar verildiğini ve 1 proje için de gözden geçirme istendiğini açıkladı.

Varank, şunları kaydetti:

“Şu an itibarıyla destek sonucu verdiğimiz 10 projenin toplam yatırım tutarı ortalama 40 milyon lira, KOSGEB olarak bunun 20 milyon lirasını karşılayacağız. KOBİ’lerimizi inovasyon liderliğinde, yüksek teknoloji ve katma kıymet üretmeye yönlendirmek istiyoruz. İşte Teknoyatırım programı, bizim buradaki kaldıraçlarımızdan bir tanesi. Programın yeni çağrısına bu hafta çıkacağız. Bu kapsamda aynı şartları taşıyan projelere 5 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Bu desteğin yüzde 30’u geri ödemesiz olacak. Bundan sonrasında bu çağrılarımızı da zaman içinde sınırı olan olmadan devamlı açık tutacağız.”

Sanayicilere “İşletme Cetveli” Çağrısı

Sanayicilere endüstri sicil sistemine kayıt olma çağrısında da bulunan Varank, “Bu sizlere ciddi avantajlar getiren bir uygulama. Sisteme girmenizle beraber, KDV tecil-terkin işlemlerinden faydalanıyorsunuz. TRT oranı ödemiyorsunuz. Yerli malı belgesi almak için de endüstri sicil sistemine kayıt olmak mecburi. Bildiğiniz gibi, yerli malı belgeniz olduğunda kamu ihalelerinde yerli lehine yüzde 15 fiyat avantajından yararlanmak mümkün oluyor. Dolayısıyla eğer aranızda sisteme girmemiş olanlar ya da güncelleme yapmamış olanlar var ise, ellerini acele tutsunlar diyorum.” diye konuştu.

“Süre Uzatımı Başarıyı Artıracaktır”

Konya Endüstri Odası ve Organize Endüstri Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü de Konya’nın ihracatta Türkiye averajının üstünde performans gösterdiğini söylemiş oldu. Kütükcü, “Bu senenin ilk 10 ayında yüzde 14 ihracat artışıyla 1 milyar 673 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık. Yıl sonunda ise 2 milyar doları hedefliyoruz.” dedi.

Endüstri mamullerinin Konya’nın ihracatının yüzde 75’ini oluşturduğuna dikkati çeken Kütükcü, Konya’nın Türkiye’nin müdafa endüstri ihracatında da 5’inci sırada yer aldığını dile getirdi.

Kütükcü, Teknoloji Odaklı Endüstri Hamlesi Programı ile ilgili süreçleri sanayicilerle paylaştıklarını belirterek, “Sadece duyuru edilen 22 Kasım ön müracaat bitiş tarihinin uzatılmasını talep ediyoruz. Sanayicilerimizin bu kadar kısa bir sürede bu program için iyi bir dosya hazırlaması fazlaca zor. Hem müracaat tarihinin uzatılması hem de sanayicilerimizin programla ilgili daha çok bilgilendirilmesine yönelik emekler yapılması bu programın başarısını artıracaktır.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here