Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Hizmete Açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk etabı 20 Nisan’da oluşturulan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılış töreninde açıklamalarda bulunmuş oldu. Öte taraftan törene videokonferans yöntemiyle Japonya Başbakanı Abe de katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde, “Bir tek güzel duyu bakımdan değil, teknolojik altyapısı, konumu ve imkanları ile İstanbul’un gurur abidelerinden biri olacak bir eseri daha ülkemize kazandırdık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 bin 134 araçlık otoparkının yanı sıra 3 helikopter pisti de olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin yabancı misafirlere de hizmet vereceğini belirterek, “Bu şu anlama gelir: Kısaca artık İstanbul bununla beraber internasyonal bir sağlık merkezi durumuna gelmiştir.” dedi.

Erdoğan, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılış törenindeki konuşmasında, Japon Başbakanı Şinzo Abe ile hizmete sokulan hastanenin ülke, millet ve güzel İstanbul için hayırlı olmasını diledi.

Japonya Başbakanı Abe’ye açılışa katılmış olduğu için teşekkür eden Erdoğan, yüklenici firmasından mühendisine, işçisinden müteahhidine kadar bu eserin inşasında emeği, alınteri, katkısı bulunanlara da teşekkürlerini sundu.

Geçmişte Japon firmalarla Marmaray ve Osman Gazi Köprüsü benzer biçimde fazlaca mühim altyapı projelerine imza attıklarını hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bugün köklü ve fazlaca boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz. Hastanemizin adını iki ülkenin iş birliğine yaraşır şekilde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. Gene ismiyle müsemma olması için hastanemizin çevresindeki 15 dönümlük alanı binden fazla çam ve baharın müjdecisi kiraz çiçeği sakura ağacıyla donattık, donatmaya da devam edeceğiz. Bu bizim bilhassa dostluğumuzun kalıcı olmasını inşallah sembolize eden adımlar oluyor. Bir tek güzel duyu bakımdan değil, teknolojik altyapısı, müştemilatı, konumu, imkanları ve öteki özellikleriyle İstanbul’un gurur abidelerinden olacak bir eseri daha ülkemize kazandırdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rönesans ve Sojitz firmalarının ortaklaşa olarak bu görkemli eseri inşa etmelerinin Türk-Japon iş birliğinin, dayanışmasının bir ifadesi bulunduğunu vurgulayarak, 789 bin metrekare arsa alanı üstüne kurulu 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alanıyla hastanenin şimdiden dünyanın sayılı hastaneleri arasına girdiğini kaydetti.

Çevre ve enerji dostu olan hastanenin, kamu-özel ortaklığının en güzel örneklerinden biri bulunduğunu belirten Erdoğan, 456’sı yoğun bakım olmak suretiyle 2 bin 682 yatağı, 725 poliklinik odası ve 90 ameliyathane masasıyla bu eserin bilhassa Kovid-19 salgınıyla mücadelede tehlikeli sonuç bir rol oynayacağını söyledi.

“Sağlık Turizminde Türkiye’nin Marka Eserlerinden Biri Olacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplam 107 branşta hizmet verecek hastanede tam kapasiteye ulaşıldığında günlük 35 bin ayaktan hasta alınmasını ve 500 özellikli ameliyat yapılmasının planlandığını belirerek, şu şekilde devam etti:

“8 bin 134 araçlık otoparkının yanı sıra 3 helikopter pisti de olan hastanemiz milletimizle birlikte İstanbul Havalimanı’na yakınlığıyla yabancı misafirlerimize de hizmet vercektir. Bu şu anlama gelir: Kısaca artık İstanbul bununla beraber uluslararası bir sağlık merkezi durumuna gelmiştir. Bunun bilhassa başatı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’dir. Diğer tarafta gene Yeşilköy’de derhal pistin yanında malum rahmetli Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi’dir. Bir diğeri de Kovid sürecinde rahmetli olan Feriha Öz Hastanesi, o da Sancaktepe’dedir. Bunlar 1005 artı 1005 olmak suretiyle yataklı iki hastanedir. Bunlar geçici bir sahra hastanesi değildir. Bu tarz şeyleri kalıcı özellikte inşa ettik. Bunlar da hakikaten plan, proje noktasında görkemli hastaneler oldu. Gene bu süreç içinde bir de 100 yataklı Hadımköy’de daha ilkin askerlerimiz için Sultan 2. Abdülhamid tarafınca inşa edilmiş olan hastaneyi restore ederek, o da görkemli bir yaratı oldu. İnşallah onu da Yeşilköy Acil Hastanesi’yle birlikte aynı gün açacağız. Kaliteli ve kapsayıcı sağlık hizmetinin değerinin fazlaca daha iyi anlaşıldığı bir dönemde burası sağlık turizminde Türkiye’nin marka eserlerinden biri olacaktır.”

Erdoğan, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nin açılış töreninde yapmış olduğu konuşmada, corona virüs salgınının insanlık olarak son bir asırda karşılaşılan en büyük sağlık problemi bulunduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Azca ilkin Sayın Başbakanın ifade etmiş olduğu şu anda buldukları aşı ve ürettikleri ilaç noktasında adil bir paylaşımı tüm insanlıkla paylaşacaklarını ifade etmesi ve Türkiye’yi de bu kapsam içinde ifade etmeleri, hakikaten bizim Sayın Abe’ye sadece bir şükran borcumuzun bulunduğunun ifadesidir. Kendisine şahsım, milletim adına fazlaca fazlaca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Şimdiye kadar 330 bin can alan bu salgın karşısında bir çok ülkenin ciddi zorluklar, sıkıntılar çektiğini özetleyen Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Biz şu ana kadar 80’i aşkın ülkeye her türlü bu aşamada ürünlerimizi yolladık ve hala da göndermeye devam ediyoruz, edeceğiz. Bundan dolayı bu bizim insani, vicdanı bir görevimizdir. Bunu yapmakla da iftihar ediyoruz. Sağlık sistemlerinin çöktüğü, kamu düzeninin yara almış olduğu bir dönemde Türkiye ve Japonya örnek bir başarı sergiliyor. Gerek olay, gerek vefat sayısı, gerekse sağlık sisteminin sorunsuz işleyişi bakımından son aşama iyi bir konumdayız. Nitekim dün itibarıyla günlük olay sayımızı 1000’in altına düşürdük. Öteki tüm göstergelerde de pozitif yönde yönde gelişme var. Normalleşmeyle ilgili adımları atarken, tedbirleri de asla elden bırakmıyoruz. İlaç, maske, koruyucu malzemeler ve tıbbi teçhizat noktasında hamdolsun şu anda hiçbir eksiğimiz bulunmuyor.”

“82 Ülkeye Tıbbi Malzeme ve Maske Gönderdik”

Türkiye’nin kendi gereksinimlerini karşılamasının yanında, sağlık malzemesi sıkıntısı yaşayan dost ve kardeş ülkelere yardım göndermeye devam edeceğini dile getiren Erdoğan, “Azca ilkin ifade ettiğim benzer biçimde şu anda, kati rakamı söylüyorum, 82 ülkeye tıbbi araç-gereç ve maske yolladık. Kaderimiz ve kederimiz ortaktır inancıyla elimizdeki imkanları salgına karşı tüm insanlık için seferber etmeyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı meydana getirilen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin bu mücadelede büyük katkı sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

“İnşallah sakuranın o değişik renklerdeki çiçeklerini göreceğimiz zamanlar var. Gerçi bizim erguvan gibidir sakura. 15-20 gün kadar bu çiçekler kalır fakat yeşilini muhafaza eder. Çam fazlaca sağlıklıdır, kalıcıdır. Onun için mevsim koşulu diye bir şey yok. Dört mevsim diridir. Ağırlıklı olarak Rönesans firmasına bir ricada bulundum. Dedim ki ‘Ne kadar ladin bulursan bu ladinleri buraya getir. Ötekilerden de alalım, burası adeta çam ormanı haline dönüşsün. İnşallah kendileri de şu anda Türkiye’nin neresinde ladin var ise topluyorlar.”

Erdoğan, törene video konuşma yöntemiyle iştirak eden Japonya Başbakanı Şinzo Abe’ye teşekkür ederek, corona virüs salgınında yaşamını kaybeden Japon vatandaşlar için taziyelerini sundu.

Hastanede vazife meydana getirecek tüm sağlık personeline başarılar dileyen Erdoğan, 24 Mayıs Pazar günü algı edilecek olan Ramazan Bayramı’nı da kutlama etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nice bayramları dünyada hep beraber kutlayalım.” diyerek, sözlerini tamamladı.

“Vatandaşımız Buraya Metroyla Gelebilme İmkanına Haiz Olacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının peşinden hastanedeki 3 birime bağlandı.

Anjiyo Laboratuvarı’ndan Prof. Dr. Özgür Kılıçkesmez ve Doç. Dr. Fatih Uzun’dan informasyon alan Erdoğan, Kılıçkesmez’in soyadına dikkati çekerek, “Kılıç kesmez fakat doktorlar için neşter keser.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, laboratuvarın hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, Radyasyon Onkolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Tevfik Fikret Çermik ve Doç. Dr. Didem Karaçetin’den, ameliyathaneden Prof. Dr. Ali Can Hatemi’den ve Doç. Dr. Ömür Günaldı’dan informasyon aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatemi’nin heyecanını saygıyla karşıladığını ifade ederek, “Bu heyecanınızı bir cumhurbaşkanı olarak saygıyla karşılıyorum. Rabbim başarılarınıza, başarılar katarak devamını sağlasın. Fazlaca duyarlı bir birim, bilhassa çocuk kalp cerrahisi… Hele hele bu hastanemizde, bunun ileri düzeyde açılmış olması, bizleri fazlaca daha rahatlatacaktır.” diye konuştu.

Erdoğan, “Bu açıklamaları duyunca bizim de geleceğe yönelik öz güvenimiz milletçe fazlaca daha arttı. İnanıyorum ki ekranları başlangıcında bizleri izleyenlerin de öz güvenleri geleceğe yönelik arttı. ‘Hamdolsun devletimizde demek ki bu imkanlar da var.’ denilebilecek. Fazlaca fazlaca teşekkür ediyorum. Tanrı yar ve yardımcımız olsun.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günün anısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir armağan takdim etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurdele kesimi öncesi yapmış olduğu konuşmada, sağlık bakanlarına, yüklenici Türk ve Japon firmalara teşekkür ederken, şunları söylemiş oldu:

“Buradaki altyapıyla ilgili önceki belediye başkanlarımızın üstlendiği bu süreçte, ne yazık ki yeni belediye başkanının ‘Bizim imkanlarımız yok, biz bunu yapamayız.’ diye çekilmiş olduğu bu yol, metro mevzusunda da bu işi talimatımla Ulaştırma Bakanımıza verdik. Sağolsun Ulaştırma Bakanımız, büyük bir gayretle şu anda yoldu, viyadüktü bu tarz şeyleri tamamladı. Şimdi de inşallah metro kısmının bu hafta devrini alıp hızlıca metroyu da inşallah 1 yıl, bilemediniz 1,5 yıl içinde bitirmek suretiyle artık tüm vatandaşımız buraya metroyla gelebilme olanağına haiz olacak. Bulunduğumuz noktaya metrodan çıkabilecekler. Ulaşım problemi da böylece çözülmüş olacak. Başta tüm hekim, hemşire kardeşlerime, sağlık memurlarımıza bu görkemli eserde şanlarına yakışır şekilde verecekleri hizmet sebebiyle şimdiden şahsım, milletim, tüm kabinem, hükümetimiz adına başarılar arzuluyorum.”

Erdoğan, açılış kurdelesini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve yüklenici şirket temsilcileriyle kesti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here