Başkan Erdoğan Yapışık İkizlerle İlgili Güzel Haberi Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT’de katılmış olduğu canlı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulunmuş oldu. Erdoğan, başları yapışık iki kardeşle ilgili de konuşurken ameliyatlarının gerçekleştirildiğini ve Çarşamba günü Türkiye’ye döneceklerini duyurdu.

ANTALYA’da 2018 senesinde sezaryenle dünyaya gelen siyam ikizleri Derman ve Yiğit Evrensel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gönderildikleri İngiltere’nin başkenti Londra’da, bir takım ameliyat ile birbirlerinden ayrıldı. Anneleriyle beraber aralık ayından bu yana Londra’da bulunan Derman ve Yiğit, çarşamba günü yurda getirilecek.

Alanya’da, ev kadını Fatma (34) ile turizm işiyle uğraşan eşi Ömer Evrensel’in (45) başlarından yapışık erkek ikiz bebekleri, 21 Haziran 2018’de sezaryenle dünyaya geldi. Evrensel çiftinin Derman ve Yiğit adını verdiği siyam ikizleri, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde takip ve kontrolleri yapıldıktan sonrasında evlerine gönderildi. Tek yumurta ikizleri olarak dünyaya gelen Derman ve Yiğit’in beyinleri ayrı olmasına karşın beynin ana toplardamarı ortak olduğundan birbirlerinden ayrılmalarının, cerrahi açıdan yüksek risk taşımış olduğu belirlendi.

Cumhurbaşkanı ve Eşi Himayelerine Aldı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde geçen aralık ayında gönderildikleri İngiltere’nin başkenti Londra’da bir dizi ameliyat geçiren siyam ikizleri, birbirlerinden ayrıldı. İkizler, çarşamba günü yurda getirilecek.

Mutlu Haberi Erdoğan Verdi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan siyam ikizleri Derman ve Yiğit ile ilgili dün şunları söylemiş oldu:

“Başları yapışık 2 yavru var. Türkiye’de kime gösterdiysek de bir yanıt alamadık. Bu ameliyatı İngiltere’de Keşmirli bir doktor yapmış oldu. Arkadaşlarımız resimleri çektiler gönderdiler. Antalyalı 2 yavrumuzu biz İngiltere’ye yolladık. Bizlerden de 2 doktor yolladık. Bizlerden giden doktorlar da ameliyata girdiler. 42 kişilik ekiple gerçekleşti ameliyat. Bu yavrularımız başarı göstermiş geçen ameliyattan sonrasında 15 gün 1 ay içinde inşallah Türkiye’ye dönmüş olacaklar. Biz o iyi niyetimizle o adımı attık. Ve orada da bir Türk armatör ve bir Keşmirli dediler ki ‘Bedeli her neyse biz ödeyeceğiz.’ Onlar da bu işi üstlendiler. Ve bu yavruların ameliyatı gerçekleşmiş oldu. Türkiye bu. Doğrusu tüm vatandaşlarına sahiplenmek için elinden geleni yapıyor. İki yavrunun adını aldım şimdi Derman ve Yiğit. İnşallah çarşamba günü geliyorlar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here