Emekli bayram ikramiyesi zamanı belli oldu! 2019 Emekli maaşı ikramiyesi ne süre yatacak? Türkiye’de bulunan milyonlarca emekli tarafınca heyecanla beklenen emekli ikramiyesi için tarih azca ilkin belli oldu. Emekli maaşına ek bayramlarda emekliye verilen ikramiye geçtiğimiz yıldan beri 12,5 milyon yurttaş tarafınca yakından takip ediliyor. Bu yılda “Emekli bayram ikramiyesi ne süre yatacak?” sorusu bireyler tarafınca araştırılıyor. Peki, 2019 emekli bayram ikramiyesi ne süre verilecek? İşte o tarih!

Milyonlarca emekli geçen yıl verilmeye başlanan emekli bayram ikramiyesi için geri sayıma başladı. Bin TL tutarındaki ikramiye ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı ve 25 Mayıs 2019 zamanı itibariyle emekli ikramiyesinin ne süre yatacağı belli oldu.

Bakan Selçuk, ikramiye ödemelerine ilişkin yazılı bir izahat yapmış oldu. Ortalama 12 milyon emekliye Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 31 Mayıs’ta ödeneceğini bildiren Selçuk, ödenecek ikramiye miktarının ise 10,7 milyar lira bulunduğunu belirtti.

Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarının her ayın 1’i ile 5’i içinde ödendiğini hatırlatan Selçuk, 4 ve 5 Haziran’a denk gelen aylık ödemelerinin Ramazan Bayramı dolayısıyla 3 Haziran Pazartesi günü yapılacağını kaydetti.

Emek harcama Bakanı Selçuk Açıklamasına Şu Şekilde Devam Etti:

Emeklilerin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Selçuk, “Emek vererek ülkemizin kalkınmasına katkı sunan, üreten, emek veren, ülkemizin her bir karışında emeği ve hizmeti olan emeklilerimize ikramiyelerinin hayırlı, uğurlu olmasını arzuluyorum. Şimdiden aileleri ile beraber hayırlı bayramlar geçirmelerini arzuluyorum.” ifadelerini kullandı.

Emeklilik düşsel kuran milyonlarca çalışan, günü vardığında alacağı maaşı merak ediyor. Çalışırken emekli maaşını iyi mi artıracağını düşünüyor ve bunun hesaplarını yapıyor. Bizlere de bu mevzuda her gün onlarca sual ulaşıyor. Bilhassa son yıllarda ‘çalıştıkça maaşım düşüyormuş’ türü endişelere fazlaca rastlıyoruz.İlk olarak belirtelim ki emekli maaşınızı belirleyen en büyük etken sizin aldığınız brüt maaşlar. Şu demek oluyor ki SGK’ya bildirilen prime esas kazancınız.

Bu ne kadar yüksek ise emekli maaşınız o oranda artıyor. Brüt maaşınız asgari ücretten gösteriliyorsa, haliyle maaşınız da düşük oluyor.

3 Ayrı Dönem Var

Emekli maaşı hesaplamasında kullanılan aylık bağlama oranları değişik dönemler için değişik oranlarda uygulanıyor. Şu demek oluyor ki her dönem için ayrı hesaplama yöntemi kullanılıyor.

Emeklilik için meydana getirilen hesaplamalarda 2000 yılı öncesi, 2000-2008 Ekim arası ve 2008 yılının Ekim ayından sonrası olmak suretiyle 3 ayrı dönem uygulanıyor. 2000 yılı ve öncesindeki dönemde aylık bağlama oranları fazlaca daha yüksek uygulanıyor. Burada kazanca gore yüzde 70’i gören çarpan kullanılıyor. Gösterge ise 14 binlere kadar çıkıyor. Şu demek oluyor ki bu zamanda yüksek kazanç bildirip emek harcaması fazla olanlar için emekli maaşı da yükseliyor.

2000 Öncesi Daha Talihli

2000-2008 içinde ise aylık bağlama oranları birazcık daha düşerken bu kez gösterge sisteminin yerine gelişme hızı ve enflasyon da devreye giriyor. Güncelleme katsayılarıyla kazançlar bugüne uyarlanıyor. 2000 Öncesi Daha Talihli
2000-2008 içinde ise aylık bağlama oranları birazcık daha düşerken bu kez gösterge sisteminin yerine gelişme hızı ve enflasyon da devreye giriyor. Güncelleme katsayılarıyla kazançlar bugüne uyarlanıyor.

Bu üç hesaplama toplanarak çalışanın emekli maaşı ortaya çıkarılıyor. Yukarıdaki hesaba göre 2000 öncesinde daha fazlaca prim ödeyenlerin maaşları diğerlerine göre daha yüksek çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here