Belçika'daki Gent Üniversitesi Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü, Koronavirüse Karşı Koruma Sağlayan Bir İlacın Araştırmasında Önemli Aşama Kaydedildiğini Açıkladı.

Belçika’daki Gent Üniversitesi Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü (VIB), koronavirüse (Covid – 19) karşı koruma elde eden bir ilacın araştırmasında mühim aşama kaydedildiğini açıkladı. Sadece laboratuvar çalışmalarının hala devam ettiğini belirten araştırmacılar, ilacın birkaç aşamadan daha geçmesi, hastalar üstünde güvenliği ve etkinliğinin kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

Belçika’daki Gent Üniversitesi Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü (VIB), koronavirüse (Covid – 19) karşı koruma elde eden bir ilacın araştırmasında mühim aşama kaydedildiğini açıkladı.

Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü uzmanlarından Prof. Dr. Xavier Saelens, laboratuvar ortamında Covid – 19 virüsünü etkisiz hale getirdiklerini belirterek, bunun ileriye doğru atılmış mühim bir adım bulunduğunu söylemiş oldu.

Flaman Hükümeti Başbakan Yardımcısı, Bilim ve Ekonomi Bakanı Hilde Crevits, kişisel Twitter hesabından bu açıklamayı paylaşarak, “Zekice ve çığır açan bir adım” olarak değerlendirdi. Sadece bu mevzuda kat edilecek daha uzun yol bulunduğunu söylemiş oldu.

VIB’nin Twitter hesabından meydana getirilen açıklamada, Xavier Saelens ve Gent Üniversitesi Tıbbi Biyoteknoloji Merkezi araştırma ekibi tarafınca, potansiyel Covid – 19 virüsünün tedavisi mevzusunda çığır açan bir bilimsel çalışma gerçekleştirildiği duyuruldu.

Xavier Saelens ve ekibi, geçen ay SARS Cov – 2 ve Covid – 19 virüsü ile savaşabilen eşi olmayan bir antikor bulduklarını açıklamıştı.

Prof. Dr. Saelens, HLN gazetesine yapmış olduğu açıklamada, laboratuvar testleri sonucunda, buldukları antikorun koronavirüsü etkisiz hale getirebileceğine ilişkin mühim bir adım atıldığını söylemiş oldu.

Saelens’in verdiği bilgiye bakılırsa, Belçikalı araştırma ekibi, ABD’deki Texas Üniversitesi’nden Jason McLellan ile Alman Leibinz Primat Araştırma Merkezi’nden Markus Hoffman ve Stefan Pöhlmann ile beraber çalışıyor.

‘Derhal Koruma Sağlıyor’

Belçikalı profesör, laboratuvar testleri sonunda, keşfettikleri antikorun, yeni koronavirüse karşı koruyabildiğini kanıtladıklarını söylemiş oldu. Bunu, “fantastik bir ekip çalışmasının zaferi” diye tanımlayan Saelens, bu mühim adım yardımıyla virüsün insan hücrelerine bulaşmasının önlenebileceğini belirtti.

Prof. Dr. Xavier Saelens, aşılardan değişik olarak, antikorun daha kısa ömürlü olmasına karşın, derhal koruma sağladığını belirtti.

Saelens’e bakılırsa, elde ettikleri buluş yardımıyla hastanın, kendi antikorlarını üretmesine gerek kalmayacak. Sağlık çalışanları ya da hastalar, virüse karşı derhal korunabilecek.

Bu yüzden elde ettikleri ilacın, mevcut pandemi ile mücadelede mühim bir vasıta olabileceğini dile getiren Belçikalı profesör, aşının aksine, bu ilacın yaşlılar ve savunmasız insanlarda da kullanılabileceğini söylemiş oldu.

Saelens’in araştırma ekibinde yer edinen Bert Schepens de, kendi uzman ekipleri dışındaki bilimsel nitelikli uzmanlarla da çalışmaya devam edeceklerini belirterek, “İyi bir ekip emek vermesi mühim. Bu yüzden deneyler sonucu virüsü yenebildiğimizi gördüğümde kollektif bir zafer hissettim” dedi.

‘Daha Oldukca Yol Kat Edilmesi Gerekiyor’

Belçikalı uzmanlar, elde edilmiş neticelerle fazlaca mühim bir mesafe kat etmelerine karşın, daha meydana getirecek fazlaca işlerinin bulunduğunu söylemiş oldu. Laboratuvar çalışmalarının hala devam ettiğini belirten araştırmacılar, ilacın birkaç aşamadan daha geçmesi, hastalar üstünde güvenliği ve etkinliğinin kontrol edilmesi icap ettiğini altını çizdi.

Flaman Başbakan Yardımcısı, Bilim ve Ekonomi Bakanı Hilde Crevits, “Kriz zamanlarında serinkanlı olmak mühim. VIB araştırmacıları bunu yapmış oldu. SARS virüsü ile ilgili seneler devam eden biyomedikal araştırmaları, mevcut koronavirüsle olan benzerlikleri nispeten süratli bir halde tespit etmelerini sağlamış oldu” diye konuştu.

Flaman bakan, “Doğal ki daha çok araştırma ve geliştirmeye gerekseme var. Hemen hemen orada değiliz. Sadece bakan olarak, Flamanların koronavirüse karşı biyoteknolojik savaşta liderlerden bir bulunduğunu görmekten memnunum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here