Besteci Ennio Morricone Hayatını Kaybetti

Oscar ödüllü İtalyan besteci Ennio Morricone, 91 yaşlarında yaşamını yitirdi.

Film müziklerinin efsaneleşmiş bestecisi Oscar ödüllü Ennio Morricone, 91 yaşlarında hayata gözlerini yumdu. Bilhassa western film müzikleriyle tanınan Morricone, Bir Zamanlar ABD’da, İyi, Fena, Çirkin ve Birkaç Dolar İçin benzer biçimde kült filmler için yapmış olduğu ikonik müziklerle biliniyordu.

İtalyan haber ajansı ANSA, Morricone’un birkaç gün ilkin kalça kemiğini kırdığını ve kaldırıldığı hastanede pazar gecesi yaşamını kaybettiğini bildirdi.

Ennıo Morrıcone Kimdir?

1928 doğumlu İtalyan besteci Ennio Morricone, müzik serüvenine doğduğu kent olan Roma’da başladı. Annesinin Morricone’un müziğe olan kabiliyetini keşfetmesiyle Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitimine başladı. Meşhur besteci, okulunu dereceyle tamamlamış oldu.

Morricone, adını dünyaya İtalyan yönetmen Sergio Leone’nin “Dolar” triosuna yapmış olduğu müziklerle duyurdu. Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef’in başrolünü üstlendiği İyi, Fena ve Çirkin (The Good, the Bad and the Ugly) filmi için bestelediği müzikler ise halen tüm zamanların en iyi, en esin verici ve orijinal yapıtlarından biri olarak gösteriliyor.

Meşhur bestecinin emek harcamaları, elektronika, rock, avant-garde caz benzer biçimde oldukça geniş bir yelpazenin içinde içeriyor. Bunların azca bir kısmı Western tarzında olmasına karşın en oldukça bu eserleriyle ün kazanmıştır.

Quentin Tarantino benzer biçimde günümüz yönetmenleri de, Morricone’un geçmiş çalışmalarına filmlerinde yer vermeye devam ediyor. Morricone, 2007 senesinde Onursal Oscar Ödülü’ne layık görülmüştü. Birçok kez Oscar’a aday gösterilen Morricone, 2016 senesinde Tarantino’nun The Hateful Eight filmine yapmış olduğu müziklerle En İyi Film Müziği branşında Oscar kazanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here