Bilgisayar bağımlılığının her geçen gün yükseldiğini söyleyen Dinç, DSÖ tarafından bunun ruhsal sağlık problemleri kategorisine alındığını, hastalığın çok ciddi olduğunu, masum göründüğünü ancak stres, uykusuzluk, sosyal aktive yetersizliği, sağlıksız beslenme gibi sonuçları doğurduğunu aktardı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bilgisayar bağımlılığını ruhsal sağlık problemi kategorisine almasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dinç, teknoloji bağımlılığının artık hastalık olduğunu, bu hastalığa karşı da gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

“Bilgisayar Oyunları Bağımlılığı Kategorisi Değişti”

Yazılı açıklamalarda bulunan Dinç, yapılan görüşmede sadece bilgisayar bağımlılığı değil, tüm online oyunlar hakkında konuşulduğunu, bunların nasıl önüne geçilebileceğini, nasıl tedavi edilebilineceğini hakkında tartışıldığını, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda çok önemli araştırmalar ve hazırlıklar yaptığını söyledi. Yapılan toplantıya toplamda 20 uzmanın katılım gösterdiğini söyleyen Dinç, bilgisayar oyunlarının bağımlılığının kategorisinin değiştiğini, artık ruhsal sağlık problemi kategorisinde yer aldığını aktardı.

“Teknolojik Bağımlılık Masum Bir Hastalık”

Geçen sene gerçekleştirilen toplantıda da bu seneye ilişkin hastalıkların uluslararası sınıflandırmasının masaya yatırıldığını söyleyen Dinç, 2018’de yapılan toplantıda Yeşilay’ın önemli ölçütte katkılarının bulunduğunu, DSÖ’nün çalışmalarını bitirdiğini, bu kapsamda da teknoloji bağımlılığının fark edilmeyen bir hastalık olarak tanımlandığını, bu hastalığın aynı zamanda da çok masum olduğunu, bu hastalığın önlenebilmesi için farkında olmak gerektiğini söyledi. Bilinçli olmak gerektiği konusunda uyarıda bulunan Dinç, sınırsız, kontrolsüz ve ihtiyaç olmadan teknoloji kullanılmasının sorun teşkil ettiğini, bunun bir duvar olduğunu ve bu duvarın diğer tarafına geçilmesi gerektiğini söyledi.

Bu hastalığın aynı zamanda da sosyal aktiveleri çok fazla engellediğini söyleyen Dinç, bir diğer önemli sorunun de kişilerin çok fazla stresli olduklarını, bunun sonucunda da uykusuzluk, sağlıksız beslen sorunlarının doğduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here