Bilim İnsanlarına Göre: Yatmadan Önce Kahve veya Çay İçmek Uykuyu Etkilemiyor!

Yeni bir emek harcama, yatma vaktinden ilkin tüketilen kahve ve çayın uykuyu etkilemediğini ortaya koydu.

ABD’nin Florida Atlantik Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacılar, gönüllü 785 kişiyi toplam 5 bin 164 gün ve gece izleyerek ne kadar kafein, alkol ve nikotin tükettiklerini kayıt altına aldı.

Araştırma ekibi hemen sonra bu verileri, iştirakçilerin uyku süresini ve uyku verimliliğini kaydeden bilek sensörlerinden elde edilmiş neticelerle karşılaştırdı.

Çalışmada, nikotin ve alkol uykuyu bölerken, kafeinin uyku üstünde tesirinin olmadığı görüldü.

Emek harcama ek olarak yatmadan ilkin içilen bir sigaranın uykuya dalmakta güçlük çekenlerde toplam uyku süresini 42 dakika, gece süresince sigara kullanımının da uyku süresini ortalama 43 dakika azalttığını gösterdi.

Florida Atlantik Üniversitesinden Dr. Christine Spadola, “Sleep” dergisinde yazdığı makalede, yatmadan önceki 4 saat içinde tüketilen nikotin ve/yada alkolün uyku sürekliliğini negatif etkilediğini belirtti.

Spadola, “Uyku öncesi 4 saat içinde kafein alımı ile uyku parametrelerinin hiçbiri içinde ise bir ilişki gözlemlemedik.” ifadesine yer verdi.

Araştırmanın, kahve ve çayın uykuyu kaçırılmış olduğu yönündeki yaygın inanışın tersine şaşırtıcı sonuçlar sunduğuna yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here