Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturması kapsamında hazırlayacağı rapor  için Türkiye’ye gelen Callamard ve beraberindeki kurul; iki gündür gazeteciler ve  STK temsilcileriyle görüştü.

Bugünse Şişli’de bir otelde Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ile  basına kapalı bir görüşme gerçekleştiren kurul adına gazetecilere izahat icra eden  Callamard, şunları söylemiş oldu:

“Soruşturmayla ilgili talep ettiğimiz bilgilere ulaşamadığımız için  hayal kırıklığı yaşıyoruz. Soruşturmaya dahil olmak istedik. Yetkililerin  taahhütler uyacağına ve polis soruşturmasıyla ilgili bazı detayları  verebilecekleri mevzusunda hala ümitliyiz. Şimdiye kadar soruşturmanın  yürütülmesinden oldukça memnunuz.”

HEYET, 2 ŞUBAT’A KADAR TÜRKİYE’DE

 BM Yargısız ve Hazzı İnfazlar Hususi Raportörü Callamard, 2 Şubat’a  kadar Türkiye’de olacak.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kaşıkçı cinayetine ilişkin  internasyonal soruşturmanın Callamard’ın yetkisi altında yürütüleceğini,  Callamard’ın talebi üstüne “Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili koşulların” insan  hakları açısından gözden geçirileceğini ve değerlendirileceğini açıklamıştı.

Agnes Callamard’ın Türkiye’ye ziyaretine, İngiliz avukat Helena  Kennedy ile eski Dünya Adli Tıp Akademisi Başkanı ve Coimbra Üniversitesi Tıp  Fakültesi Müdürü Prof. Dr. Duarte Nuno Vieira da birlikte rol alıyor.

BM raportörünün, Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin hükümetlerin attığı  adımlar ve tepkilerin yanı sıra, devletlerin ve bireylerin, gazetecinin  öldürülmesi mevzusundaki sorumluluklarının niteliği ve kapsamını da  değerlendireceği vurgulanmıştı.

BM heyeti, dün hem Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun çevresinde  araştırma yapmış oldu ve Çağlayan’daki İstanbul Hakkaniyet Sarayı’nda İstanbul Cumhuriyet  Başsavcısı İrfan Fidan ile görüştü.

Callamard, soruşturma sürecinde elde etmiş olduğu detayları ve soruşturmaya  ilişkin tavsiyelerini, BM İnsan Hakları Konseyinin Haziran ayındaki oturumunda  rapor olarak sunacak.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018’de  girmiş olduğu Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda katledilmişti. Orta  Doğu’nun en etkin gazetecilerinden, Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın,  Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi ve sonrasında  yaşananlar, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.

Cinayetin üstünden geçen sürede Kaşıkçı’nın ne süre, nerede ve iyi mi  öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıktı, sadece cesedinin nerede olduğu mevzusu  hala netlik kazanmadı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here