Kıbrıs, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin masasındaydı. Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması için, her iki taraf için de siyasi iradelerini ortaya koymaları ve sürecin artık hızlandırılması yönünde çağrıda bulunuldu.

Kıbrıs için yürütülen süreç, dünya tarihindeki en uzun süreç olarak biliniyor. Birleşmiş Milletler tarafında nyürütülen, en uzun süreli barış gücü misyonu olarak bilinen Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu (UNFICYP)’nin görev süresi 6 ay daha uzatıldı. Ekipte bin 21 kişi görev yaparken, bu kişilerden 150 tanesi sivil, 750 tanesi ise askerli birlik ve 52 tanesi kurmay olarak biliniyor.

Bu güne kadar toplamda 55 milyon 152 bin Dolar bütçeye sahip olan UNFICYP, bu bütçenin üçte birlik kısmını Güney Kıbrıs Yönetimi’nden alırken, Yunanistan da her yıl 6,5 milyon Dolar düzeyinde bir katkı sunuyor. Bütçenin kalan kısmı da Birleşmiş Milletler tarafından sunuluyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yaptığı toplantıda UNFICYP’nin görev süresi 6 ay daha uzatılarak, 31 Ocak 2019’a kadar süre tanındı. Konsey Başkanı Skoog, gazetecilere karşı yaptığı açıklamada alınan karar kapsamında Kıbrıs için taraf olan her bölgenin siyasi irade ortaya koymaları, süreçleri hızlandırmaları yönünde çağrıda bulunulduğunu da ifade etti.

UNFICYP, 1964 yılından bu yana geçen süreçte Kıbrıs’ta görev yapılırken, o zamandan bu zamana kadar geçen süreçte görev süresi her 6 ayda bir tekrar uzatılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here