Boeing Çalışanlarının Skandal Yazışmaları Ortaya Çıktı!

Washington Post gazetesinin haberinde son yıllarda Boeing çalışanları içinde yapıldığı ileri sürülen iç yazışmalara ve gönderilen e-postalara yer verildi.

Yazışmalar, Boeing’in alıcıların maliyetini artıracağından pilotlara 737 Max uçakları için simülatör eğitimi vermediği, reddettiği izlenimi verirken, adı açıklanmayan bir şirket çalışanının, Nisan 2017’deki bir süratli iletide 737 Max için “Uçak, maymunların denetlediği soytarılar tarafınca tasarlandı.” ifadesini kullandığı dikkati çekti.

Boeing 737’nin o dönemde baş teknik pilotu Mark Forkner’in Mart 2017 tarihindeki bir e-postada, firmanın, NG’den Max’e geçişte ihtiyaç duyulan simülatör eğitiminin verilmesine izin vermeyeceğini, herhangi bir denetleyicinin bunu zorunluluk haline getirmeye çalışması gerekeceğini dile getirmiş olduğu görüldü.

Kasım 2015 tarihindeki bir mesajda da Boeing’in, havacılık denetleyicisinin simülatör eğitimi çağrılarına karşı lobi yapmış olduğu izlenimi yarattığı kaydedildi.

Belgelerde ek olarak simülatörlerle ilgili sorunların tartışıldığı, Şubat 2018’de bir Boeing çalışanının meslektaşına “Aileni bir Max simülatör eğitimi uçağına bindirir miydin? Bindirmezdim.” söylediği, meslektaşının da “Hayır” yanıtını verdiği açıklandı.

Öteki e-postalar ve anlık iletiler, Boeing çalışanlarının, şirket kültürü mevzusunda uğradıkları hayal kırıklığını dile getirdiğini, firmanın en ucuz tedarikçileri ve “olanaksız tarifeleri” bulma güdüsünden yakınma ettiğini ortaya çıkardı.

Boeing’den meydana getirilen açıklamada, yazışmaların, “tamamıyla kabul edilemez” olduğu ifadesi kullanıldı.

Yazışmaların, 737 Max uçakları ile alakalı sual işaretlerini artığığı belirtiliyor.

Boeing, Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen ve oldukca sayıda insanoğlunun yaşamını yitirdiği uçak kazaları sonrasında, 737 Max uçaklarında sistem hatası bulunduğunu kabul etmiş ve tüm 737 Max filosunun uçuşunu durdurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here