Bozkır'da Karpuz Hasadı Yapıldı!

‘Yetişmez’ denilen Sivas’ta, 150 ton karpuz hasadı! Sivas’ta, bu yıl 50 dönüm arazide tecrübe etme üretimi meydana getirilen karpuzların hasadı gerçekleştirildi. Hasat sonrası ortalama 150 ton karpuz, tüketiciye ulaştırılacak.

Sebze ve meyve şirketi sahibi Mehmet Dalkürek, kente 5 kilometre uzaklıkta bulunan tarlasına 7 bin 500 elma fidesi dikti.

Elmaların Altı Boş Kalmasımn Diye Karpuz Ekti

Dalkılıç, elmaların altı boş kalmasın, diye karpuz tohumu ekme sonucu aldı. Dalkılıç, tecrübe etme amaçlı 50 dönümlük araziye karpuz tohumu ekti.

Karpuzlar, 72 gün sonrasında yetişmeye başladı. 10- 12 kilo ağırlığa ulaşan karpuzların hasadı gerçekleştirildi. Vali Salih Ayhan ve Ziraat ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, ortalama 150 ton kapuz hasadı meydana getirilen tarlayı inceleyerek, işletme sahibi Mehmet Dalkürek’i kutlama etti.

Karpuz tohumu ekerek, emeklerinin karşılığını aldıklarını belirten işletme sahibi Mehmet Dalkürek, “Karpuzu Sivas’ta üretme sonucu aldık. Bu yıl karpuz, seneye de elma alacağız. 7 bin 500 elma fidesi diktik ve bunun altı boş kalmasın, diye karpuz ektik. Şükürler olsun, 150 ton mahsul aldık. Mükemmel bir karpuz. Öteki yerlerin karpuzlarının içi geçik çıkıyor. Sivas’ın hava şartlarından dolayı birazcık iklimi sert olduğundan karpuzlar kütür kütür ve daha leziz oldu. Alanların tekrar tercih edeceğine eminiz. Bugün 40 ton kadar hasat yaptık. Hedefimiz 150 tonun üstüne çıkmak. Karpuzlar ortalama 12 kilo civarında geliyor. Emeğimizin karşılığını aldık. ‘Sivas’ta yetişmez’ diyorlardı fakat biz başardık. 72 günde karpuzlarımız yetişti. Kendi manav ve marketlerimizde kilosunu 1 liradan satıyoruz. Şu andaki karpuzlarımızın Adana’dan daha üstün bulunduğunu söyleyebilirim. Mevsim olarak şu anda Adana’da karpuz bulamazsınız fakat Sivas’ta bu mevsimde çıtır çıtır karpuz yiyecek mümkün. Seneye başka bir tarlada gene karpuz yetiştirme sonucu aldık”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here