Çalışan Emekliye Kötü Haber! Ölüm Aylığına Yaş Sınırı Geliyor, Sağlık Kesintisi de Artıyor
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iktidarın çalışan emekliler ile ilgili hazırlığını yapmış olduğu düzenlemeyi deklare etti. Güzelmansur, düzenlemenin sosyal güvenlik destek primini geri getirmek, ölüm aylığı bağlanmasına yaş sınırı koymak ve sağlık kesintilerini artırmayı içerdiğini belirtti.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çalışan emekliler aleyhine bazı düzenlemelerin hazırlandığını deklare etti. Güzelmansur,  “Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü’nde emekli yurttaşlarımızın aleyhine bir ekip hazırlıklar yapılıyor. Şimdiden uyarıyoruz. Kamu yönetiminde israfa son vermeyen, lüksten- şatafattan ödün vermeyen, kamu gelir-gider dengesini bozan Saray ve çevresine kaynak yaratmak için emeklilerin belini daha da bükecek emekler yapılıyor” dedi.

Sözcü’de yer edinen habere bakılırsa, neredeyse tüm birimleri vekaletle yönetilen Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yöneticilerin vekillikten kurtulmak ve kamuya kaynak yaratmak için emeklilerin belini daha da bükecek kanuni düzenleme yarışına girdikleri yolunda bilgiler aldığını belirten CHP’li Güzelmansur, yapılmakta olan hazırlıkları şu şekilde sıraladı:

Destek Primi Geri Gelecek

“Bu çalışmalardan birincisi Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesinin geri getirilmesi. Emekli olduktan sonrasında esnaf olarak çalışmaya devam edenlerden 2015 yılına kadar yüzde 15 oranında SGDP kesiliyordu. Sonrasında bu oran yüzde 10’a düşürüldü, 2016’da da tamamen kaldırıldı. SGK’nın ‘vekil yöneticileri’ şimdilerde SGDP ödemesini geri getirmek için kanun değişikliği emek vermesi yapıyor.

Ölüm Aylığında Eşe Yaş Sınırı

SGK ölüm aylığına yaş sınırı getiriyor. Mevcut durumda SGK’lının vefatı halinde eşine şartsız ölüm aylığı bağlanıyor. SGK’nın yapmış olduğu hazırlıkta ise eğer vefat eden SGK’lının eşi belli bir yaşın üstünde değilse bu aylığı bağlamamayı öngörüyor. Burada 30-35 yaş şeklinde bir sınır getirilecek. Bu yaşın altındaki dul eşe 30-35’ine gelene kadar ölüm aylığı bağlanmayacak.

Sağlık Kesintisi Yüzde 5’e Çıkacak

SGK’daki hazırlıklar içinde emekliler açısından en insafsız olanı sağlık kesintisi düzenlemesi olacak. SGK’lı vekil yöneticiler hem kendi ikballeri hem de kamuya kaynak yaratmak adına emeklilerden aylık yüzde 5 sağlık kesintisi yapmayı planlıyor. Büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırının altında gelirle yaşayan, ilaç parasını güç bela denkleştiren emekliler için bu şekilde bir düzenleme vicdanla, adaletle bağdaşmaz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here