CHP: Emeklilere Isınma ve Kira Yardımı Yapılsın!

CHP Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer, emeklilere ısınma ve kira yardımı yapılmasıyla ilgili Kanun Teklifinde 2018 senesinde başlamış olan ekonomik krizin tesirinin emeklileri ciddi şekilde etkilediğini, faiz oranlarındaki artış, döviz fiyatlarındaki negatif değişikliğin, işsizlik ve yoksulluğu da bununla beraber getirdiğini beyan etti.

GELİRİN YÜZDE 30’U KİRA VE ISINMAYA GİDİYOR

TÜİK verilerine göre konut kira ve ısınma giderlerinin, bölgeler içinde farklılık göstermesine karşın yüzde 21.8 ve yüzde 30.7 oranında bulunduğunu belirten Gürer, 1 ton yakacak kömür fiyatının ise 1800 TY civarında bulunduğunu altını çizdi.

CHP Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer, “Kömür, kira, kesinti, su, mutfak tüpü, elektrik ve benzeri giderlere emeklilerimizin almış olduğu ücret yetmemektedir. Elbise ve toplumsal harcamalar katılmadan dahi emeklilerimiz ay sonunu getiremez durumdadır. İktidarın altı aylık dönemlerde uyguladığı TÜFE’ye göre artışlar düşük kalmaktadır. Bundan dolayı emeklilere kira ve yakacak yardımı yapılması yaşamsal ihtiyaçtır” açıklamasında bulunmuş oldu.

AYLIK 600 LİRA KİRA, YILLIK 2 BİN LİRA ISINMA YARDIMI

Niğde Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer, Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanununda Değişim Yapılmasına ilişkin hazırladığı Kanun Teklifinde “Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, senelik 2.000 Türk lirası ısınma yardımı yapılır ve bu yardım, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca piyasaya sürülen Tüketici Tutarları Endeksi senelik değişiklik oranında güncellenir.

Yukarıdaki fıkra kapsamındaki kiracılara ek olarak aylık kira bedellerinin yarısı oranında ve en fazla 600 TL olacak şekilde yardım yapılır ve bu yardım, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca piyasaya sürülen Tüketici Tutarları Endeksi senelik değişiklik oranında güncellenir” ifadelerine yer verdi.

10 milyonu aşan emeklinin fazlaca zor koşullarda yaşadığını söyleyen Gürer, “Emeklilerimiz pazara dahi, pazar dağılırken fiyat düşer diye Pazar dağılmak üzereyken gitmek durumunda kalıyor. Emeklilerimiz yaşam boyu çalışıp emeklilik döneminde en iyi yaşamı hak ediyor. Ne var ki vatanımızda, enflasyon ile her gün gelen zamlar emeklilerimizin yaşam mücadelesi vermesine yol açıyor. En azından kira ve yakacak desteği kısmen de olsa onlar için bir destek olacaktır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here