Çin Deniz Kuvvetlerinin Gemi Sayısı Olarak ABD’yi Geride Bıraktı!
ABD’ye fazlaca fena haber! Çin deniz kuvvetlerinin vapur sayısı olarak ABD’yi geride bıraktığı ve dünyanın en büyük birliği haline geldiği bildirildi.

Çin deniz kuvvetlerinin vapur sayısı olarak ABD’yi geride bıraktığı ve dünyanın en büyük birliği haline geldiği bildirildi.

Stratejik ve Internasyonal Emekler Merkezi’nin (CSIS) Çin Halk Kurtuluş Ordusu Birliği (PLAN) hakkında yayınladığı analize göre Çin 300 gemiye ulaşarak, 287 gemisi olan Amerikan donanmasını geride bıraktı. ABD ve Çin’in peşinden gelen Rusya’nın 83, İngiltere’nin 75 ve Avustralya’nın 45 gemisi bulunuyor.

Çin donanmasının vapur sayısı İngiltere, Hindistan, İspanya ve Almanya’nın toplamından daha çok.

Çin deniz kuvvetlerinin gemileri içinde 23 destroyer, 59 fırkateyn ve 37 korvet mevcut. Pekin yönetiminin 76 da denizaltısı bulunuyor. Su altı gemileri içinde uzun menzilli nükleer roket taşıyabilen denizaltılar yanında; nükleer, elektrikli ve dizel denizaltılar bulunuyor.

Sadece bu gemiler daha fazlaca kısa menzilli operasyonlar için uygun. Çin, uzak erişimli küresel operasyonlar gerçekleştirebilmek için tayyare gemilerine ve helikopter taşıyabilen amfibik hücum gemilerine gerekseme duyuyor. Fakat Pekin yönetimi şu anda bir tek bir tayyare gemisine haiz ve hiçbir amfibik hücum gemisi ve kruvazörü bulunmuyor.

Çin’in en büyük rakibi Amerikan birliği ise 11 tayyare gemisine, 10 amfibik hücum gemisine ve 22 kruvazöre haiz. ABD deniz kuvvetleri gemileri Tonaj olarak da Çinli rakibine ortalama 3 milyon ton fark atıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here