Çin İstanbul Başkonsolosu Korona Virüsü İle İlgili Son Gelişmeleri Açıkladı

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Corona virüsü salgınıyla ilgili son gelişimleri deklare etti. Corona virüsün gen dizisini araştırmalar sonucu tamamen tespit ettiklerini ve Dünya Sıhhat Örgütü’yle paylaştıklarına vurgu icra eden Wei, “Virüs o denli korkulu değil, virüsü tespit ettik, hastaları da taburcu etmeye başladık. Asıl dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan, panik ve rivayetler virüsten daha korkulu” dedi.

Çin’in Hubei eyalatine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü(2019-nCoV) ile ilgili son rakamlarda belli oldu. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Corona virüsü ile ilgili son gelişimleri ve sayıları deklare etti.

Yeni tip Corona virüs salgını hakkında gelişmelerin gündemdeki sıcaklığını halen koruduğunun altını çizen Wei, şu ifadeleri kullandı:

* Bulaşıcı bir hastalık olduğundan hepimiz kaygı ediyor. Bu sebepten dolayı sizlerle bu salgınla ilgili birkaç bilgiyi paylaşmak isterim. Salgına yol açan virüs, Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan Şehri’nde bulunan bir deniz ürünleri pazarında ortaya çıktı.

* Söz mevzusu virüs, şu demek oluyor ki yeni tip Corona virüsün gen dizisini araştırmalar sonucu tamamen tespit ettik ve Dünya Sağlık Örgütü’yle paylaştık.

Pazarda satılan deniz ürünleriyle alakası olmadığı tespit edilen bu virüs, pazarda yasa dışı yollarla satılan yabani hayvanlarla ilgili olduğu düşünülüyor. Fakat hemen hemen kati olarak hangi yabani hayvan olduğu tespit edilmedi.

“Yarasa, Çin Mutfağında Kesinlikle Yer Almıyor”

* Virüs tespit edildikten sonrasında, virüs teşhisi için testler geliştirildi ve büyük oranda üretilmeye başlandı. Bunun üstüne, sağlık kurumları süratli ve başarı göstermiş bir halde bu virüsten etkilenmiş hastaları teşhis edebilecek konuma geldi.

* SARS ile mücadele deneyiminden istifade edilerek, ilgili mevcut ilaçlar ile tedavi yöntemi belirlendi. Şu ana kadar beşinci versiyonu olarak geliştirilen bu tedavi yöntemi içinde, durumu tehlikeli sonuç ve ağır olan hastalar, durumu ağır olan hastalar ve durumu ağır olmayan hastalara değişik tedavi şekilleri uygulanıyor.

* Wuhan’da 10 gün içinde toplam 2500 yataklı 2 hususi hastane yapılmış oldu ve akabinde hizmete girdi. 2 gün içinde 10 bin yataklı, 11 tane kabin hastaneye dönüştürüldü. Ek olarak 11 milyon sözü geçen Wuhan Şehri’nde soyutlama uygulanıyor.

* Çin’deki öteki eyaletlerde de birinci aşama acil durum duyuru edilerek, Wuhan’ı ziyaret etmiş olan hepimiz tek tek araştırılıyor, onların Wuhan sonrasında temasta bulundukları tüm kişiler tespit ediliyor ve birçok değişik önlem alınıyor.

Kati Vava Sayısı 33 Bin 791

Corona virüsü ile ilgili son sayıları da paylaşan Başkonsolos Cui Wei, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

* Bu şekilde eşi benzeri görülmemiş tedbirler uygulanmaya başlayalı iki hafta oldu ve iyi neticeler de elde edilmeye başlandı. İlk olarak, hasta ve şüpheli vakalar tespit edildi.

* Bununla beraber, kesinleşen vakaların bir çok Hubei Eyaleti’nde, öteki eyaletlerdeki kesinleşen olay sayısı ve ölü sayısı Hubei’e gore fazlaca daha düşük bir seviyede seyrediyor. Son olarak da bu virüs Çin’e nazaran öteki ülkeleri daha azca etkiledi, şimdiye kadar 24 ülkede 302 olay tespit edildi ve 1 şahıs yaşamını yitirdi.

* Bu virüsün özelliği, yüksek oranda bulaşıcı fakat öldürücü tesiri düşük olmasıdır. Şu an bu virüsün öldürücü tesiri yüzde 2,1 oranındadır. Yaşamını kaybedenlerin bir çok yaşlı, alt hastalıkları bulunan, hassasiyeti yüksek ve bağışıklığı düşük kişilerdi.

* Öldürücü etkilere baktığımızda, SARS yüzde 10, H1N1 yüzde 17,4 ve MERS yüzde 34,4 oranında idi.

“Virüs Doğadan Kaynaklanıyor”

* Bazı Türk arkadaşlardan bu virüsün bir biyolojik silah olduğuna dair endişelerini duydum fakat bu virüs doğadan kaynaklanıyor. DSÖ Genel Direktörü salgını uluslararası acil durum olarak duyuru etmesine karşın, gezi yada ticari kısıtlamaların uygulanmasına katılmadığını hatta karşı çıktığını onlarca kere dile getirdi.

* DSÖ uzmanlara gore, yeni tip Corona virüs salgını, şu an küresel salgın formatında değil, yalnız birkaç kaynak noktasında içeriyor ve grup şeklinde bulaşıyor. Ek olarak gözlendiğine gore bu virüs hiçbir mutasyona da uğramadı.

* Tamamı olurken, bazı ülkeler aşırı tepkileriyle kaosa niçin oldu. Kamunun gerçekleri öğrenmesi karıştırıldı ve daha da panik olmalarına sebep oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here