Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, Çin tarafından icat edilen ve süper bilgisayar olarak tanıtılan Tienhı-3’ün prototipinin hazır hale getirildiği ifade edildi.

Tienhı-3 Testlerini Başarılı Bir Şekilde Tamamladı

Konu ile alakalı olarak yabancı basın tarafından yapılan haberlere göre, Tiencin şehrindeki Ulusal Süper Bilgisayar ve Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirilmiş olan prototip, Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın gerçekleştirmiş olduğu kabul testlerini başarılı bir şekilde tamamladı.

Tienhı Serisinin İlkine Kıyasla 200 Kat Daha Hızlı Olacak

Yapılan bu haberlerde söz konusu süper bilgisayarın 2020 yılına kadar operasyonel olacağı ifade edilirken, Tienhı-1’e kıyasla 200 kat daha hızlı ve 100 kat daha çok hafızaya sahip olacağı ifade edildi.

Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi Başkanı Liu Guangming ise Tienhı-3 ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamalarında, söz konusu bu bilgisayarın Çin’de bilim ve ekonomi alanlarındaki sorunları çözüme kavuşturma adına yerinin doldurulamayacak bir teknoloji olmasının öngörüldüğünü belirtti.

Öte yandan Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi Uygulamalı Araştırma ve Geliştirme Bölümü Başkanı Mıng Şiangfey de konuya ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Şiangfey söz konusu bu açıklamalarında, büyük veri, yapay zeka, bulut ve süper bilgisayarın tek bir noktada toplandığı yüksek performanslı hizmet platformunun, Tienhı-3’ün temelinde oluşturulacağını ifade etti.

Süper Bilgisayar Pek Çok Konuda Etkin Rol Oynayacak

Tüm bunların yanı sıra Başkan Mıng Şiangfey, süper bilgisayar Tienhı-3’ün, havacılık, meteoroloji, deprem araştırmaları, enerji kaynaklarının keşfedilmesi, büyük verilerin işlenmesi ve genetik mühendisliği gibi konularda büyük oranda etkili olacağını ve büyük öneme sahip olacağını açıklamalarına ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here