Çin’de Korona Virüste Dahil 1500 Virüsün Saklandığı Laboratuvardan Görüntüler Basına Sızdı

Karantinanın kaldırılmasını isteyenler ellerinde silahlarla sokağa indi, corona virüs isyanını bastırmak için helikopterler havalandı, Çin’den gelen fotoğraflar ise dünyayı çalkaladı.

Dünyayı kasıp kavuran corona virüs salgını bu sabah itibariyle 2 milyon 330 bini aşkın insana bulaşmış durumda. Can kaybının 160 bini geçmiş olduğu yeryüzünde neredeyse tüm ülkeler karantina uyguluyor.

Corona virüsten ölen Nijerya lideri Muhammed Buhari’nin Özel Kalem Müdürü Abba Kyari, Abuja’daki Gudu Mezarlığı’nda toprağa veriliyor. 24 Mart’tan bu yana tedavi gören Kyari’nin Almanya ve Mısır seyahatinin arkasından Covid-19’a yakalandığı ortaya çıkmıştı.

3 milyon 722 bin testin 738 bininin pozitif netice verdiği ABD’de salgının merkez üssü, New York. Şehir, halihazırda 241 bin vakayla dünya ikincisi İspanya’nın bile 50 bin önünde. New York, bu hızla gitmesi halinde can kaybında da tüm ülkeleri geçecek.

Başkan Donald Trump taraftarları ise corona virüs önlemlerinin kaldırılması için gösterilerine devam ediyor. Can kayıplarını umursamayan Trump destekçilerinin ellerinde gene silahlar vardı. Michigan’da süregelen protestolar birçok eyalete yayılırken, ABD lideri valileri baskı altına alan tweetler atmayı sürdürüyor.

ABD Başkanı’na öfkeli bir grup ise, New York’taki Trump Uluslararası Hotel’in önünde protesto gösterisi düzenledi. Trump ve Pence’in ölümle eşdeğer bulunduğunu belirten pankartlar taşıyan grup, temsili üç cesedi otelin önüne bıraktı.

ABD’nin dinlence merkezi Florida’da ise plajların tekrardan açılmasıyla halk okyanus kenarına akın etti. Valinin ikazlarına karşın toplumsal mesafe kurallarına kimsenin uymadığı görüldü.

Güney ABD ülkesi Şili’de Zapallar nahiyesindeki belediyeye ilişik insansız hava aracı, yaşlılara ilaçlarını taşıyor. Şili, 9 bin 730 vakayla Güney ABD’da Brezilya ve Peru’nun arkasından corona virüsün en oldukça görüldüğü üçüncü ülke.

Türkiye’nin kalbi İstanbul’da ikinci kez hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağıyla, 16 milyon evlerine kapanmış oldu. İstanbul Boğazı’nda akşamüstü bir sükunet hakim, asla trafik yok.

Meksikalı avukat Candelario Maldonado, Monterrey’deki karantina günlerinde Batman kostümü giyerek oğluna doğum günü pastası veriyor. Meksika’daki vakalar son 24 saatte 622 artışla 7 bin 497, can kaybı ise 104 artışla 650 oldu.

Wuhan kentindeki Viroloji Enstitüsü’ne ilişik ilişik bir buzdolabında, koronavirüsün de bulunmuş olduğu 1500 değişik virüsün muhafaza edilmiş olduğu fotoğraf karesi 2018 senesinde Çin Haber ajansı tarafınca Twitter üstünden paylaşılmış olduğu ve sonrasında silmiş olduğu ortaya çıktı.

İngiliz basını, insanlara geçen yarasa corona virüsü de dahil olmak suretiyle ortalama 1500 değişik virüsün muhafaza edilmiş olduğu buzdalaplarından birinin kapısının kırık olduğuna dikkat çekiyor.

İlk olarak devlete ilişik China Daily gazetesinde 2018 senesinde gösterilen fotoğrafların geçen ay Twitter’da yayınlanmasının arkasından sonrasında silmiş olduğu ifade edildi.

Ek olarak, fotoğraflar silinmeden ilkin bir kullanıcının “Mutfağımdaki buzdolabımda daha iyi mühürler gördüm” yorumunu yapmış olduğu açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here