Corona Virüs Sona mı Eriyor? Covid-19 Aşısı için İyi Haber

İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını tüm dünyayı etkilemiş ve 7 milyondan fazla insana bulaşırken 400 binden fazla insanoğlunun yaşamını kaybetmesine niçin olmuştu. Bilim adamları her geçen gün çalışmalarını sıklaştırırken, Çinli bilim adamlarından aşı hakkında flaş bir haber geldi. İşte son dakika bilgileriyle birlikte tüm detaylar…

İspanya’da Sağlık Bakanlığı, corona virüsü (Covid-19) salgınıyla ilgili ölü ve olay sayılarını güncelledi.

Son iki haftadır Covid-19 kaynaklı geçmiş verileri revize eden ve değiştirdiği kriterlerle ölü sayısını haftalık açıklayan Sağlık Bakanlığı, son dört günlük kayıtlarla ilgili yeni ölüm bildirmedi.

Güncellenen verilere göre, yaşamını kaybedenlerin sayısı değişmeyerek 27 bin 136’da kaldı, haftalık ölü sayısı ise 32 olarak açıklandı.

Toplam 8 bin 691 kişiyle Covid-19’dan en fazla ölümün görüldüğü özerk yönetim Madrid’de ise son bir haftada 10 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu duyuruldu.

Ek olarak, PCR testlerine göre son 24 saatte yeni olay sayısının 156 olduğu ve toplamda 242 bin 707’ye yükseldiği bilgisi verildi.

Kademeli normalleşme sürecinde son aşamaya gelen İspanya’da Covid-19’dan dolayı 14 Mart’ta duyuru edilen olağanüstü hal 21 Haziran’a kadar uzatılmıştı.

İspanya, 15 Haziran’da sınırlarını açacak Avrupa’daki birçok ülkeden değişik olarak yabancı turistleri 1 Temmuz’dan sonrasında kabul etmeye başlamış olacak.

İspanya’da 2,8 Milyondan Fazla PCR Testi Yapılmış oldu

Sağlık Bakanı Salvador İlla, Meclis Sağlık Komisyonunda yapmış olduğu konuşmada, “4 Haziran’a kadar 2,8 milyondan fazla PCR testi yapılmış oldu. Buna 1,6 milyon hızlı testi de eklersek toplamda 4,4 milyon çözümleme yapılmış oldu.” bilgisini paylaştı.

İlla, “Aşı bulmak, aciliyet gerektiren bir mevzu. Hepimiz için erişilebilir olması esas teşkil ediyor. Bu, sosyal adalet ve insanlık onuru meselesi.” dedi.

Portekiz’deki Durum

Portekiz hükümeti, Covid-19’dan son 24 saatte 7 kişinin yaşamını kaybettiğini ve salgından ölenlerin toplam sayısının 1504’e çıktığını deklare etti.

Ülkede son 24 saatte 310 yeni olay tespit edilmiş olduğu ve şimdiye kadar Covid-19 bulaşanların sayısının 35 bin 910’a yükseldiği bildirildi.

Portekiz’de son haftalarda yeni vakaların yüzde 90’ından fazlası başkent Lizbon ve çevresinde görülüyor. Covid-19’dan iyileşenlerin sayısının 22 bin 2 olduğu duyuruldu.

Aşı için İyi Haber

Reuters’ın son dakika haberine göre Çinli bilim adamlarından corona virüsü aşısıyla ilgili sevindirici bir haber geldi.

Haberde, Çin’de uzmanların araştırması sonucu geliştirilen Covid-19 aşısının hayvanlar üstünde kontrol edilmiş olduğu ve ilk sonuçların umut verici olduğu aktarıldı.

Aşının Adı “BBIBP-CorV”

Bilim adamları aşıya “BBIBP-CorV” adını verdiler. Aşı adayı hayvanlar üstünde kullanıldı ve maymun deneyleri pozitif yönde netice verdi.

Virüsün Hücrelere Bulaşması Önlenecek

Umut yaratan aşı çalışmasında antikor oluşumun sağlandığı ve zararı dokunan herhangi bir yan etkiye de rastlanmadığı ifade ediliyor. Aşı adayı BBIBP-CorV, maymunlar, fareler, Gine domuzları ve tavşanların vücudunda yüksek oranda anitikor üretilmesini sağlamış oldu. Vücudun bu antikorlara sahip olması virüsün hücrelere bulaşmasını ve enfekte etmesini engelliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here