Darbe Sonrası Peş Peşe Açıklamalar! Dünyaya Protesto Çağrısı!

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ordunun istifasını istemesi üstüne ülkede görevini bıraktı. Morales’in istifası peşinden bir oldukça bakan ve milletvekili de görevi bıraktığını duyurdu. İstifa eden Morales’in evine saldırıldığını ve hakkında soruşturma sonucu çıkarıldığını açıkladı. Bolivya’da Evo Morales’in istifasına tepki gösteren Arjantin, Venezuela, Küba ve Meksika’dan, süreci “darbe” olarak nitelendiren açıklamalar geldi. Morales’le beraber çekilme eden Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera olaylardan “karanlık ve yabancı güçleri” görevli tuttu.

Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’in, muhalefetin baskısı ve ordunun kendisinden görevi bırakmasını istemesinden kısa bir süre sonrasında çekilme etmesine bazı bölge ülkeleri tepki gösterdi.

Arjantin’de aralıkta devlet başkanlığı görevini üstlenecek Alberto Fernandez, sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Bolivya’da sivillerin sertlik eylemleri, polisin ihmalkarlığı ve ordunun tepkisizliğinin bir ürünü olarak darbe yapılmış oldu. Bu, yeni devlet başkanlığı seçimleri çağrısı yapmış Devlet Başkanı Evo Morales’e karşı yapılmış bir darbe suçudur.” ifadesini kullandı.

Morales’in istifasına yol açan süreci kınayan Fernandez, “Latin Amerika’nın tamamında demokrasiyi net bir halde savunacağız. Bu kurumsal kırılmanın peşinden Bolivya bir an ilkin halkın oyu üstünden ve yasaklama olmaksızın demokrasi yoluna dönmelidir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Maduro’dan Dünyaya Protesto Çağrısı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Morales’in istifasının peşinden dünyadaki tüm sosyal ve politik gruplara protesto çağrısı yapmış oldu.

Maduro, twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Kardeş Devlet Başkanı Evo Morales’e karşı meydana getirilen darbeyi sert bir halde kınıyoruz. Dünyadaki sosyal ve politik gruplar olarak, Bolivyalı ırkçılık mağduru yerli halkların yaşam haklarının savunulması adına protestolar düzenleyeceğimizi duyuru ediyoruz.” açıklamasına yer verdi.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermudez de Morales’in istifası üstüne, “Sağcılar şiddetli ve korkak bir darbeyle Bolivya’da demokrasiye saldırıyor. Bu darbeyi sert bir halde kınıyoruz ve kardeş Devlet Başkanı Evo Morales’in yanındayız. Dünya Evo’nun yaşamı ve özgürlüğü için seferber olmalı.” paylaşımında bulunmuş oldu.

Meksika’dan Morales’e İltica Teklifi

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, ülkesinin demokrasiye olan saygısının devam edeceğini belirterek, “Bolivya’da geçen yüzyılda Latin Amerika’da yaşanana benzer, devam eden bir askeri operasyon var, biz bunu reddediyoruz. Darbeye hayır.” ifadesini kullandı.

Meksika: Bolivya’da askeri bir operasyonu reddediyoruz, darbeye hayır

Ülkesinin Morales’e iltica hakkı vereceğini açıklayan Ebrard, “Meksika, müdahaleye karşı olan ve sığınma hakkı elde eden geleneksel tutumuyla La Paz’daki resmi büyükelçilik konutunda Bolivya yasama ve yürütme organlarında vazife alan 20 kişiyi konuk ediyor. Aynı şekilde, kendisinin karar vermesi durumunda Evo Morales’e de iltica hakkı verebiliriz.” dedi.

“KAÇMAK İÇİN SEBEBİM YOK”

Görevini bırakmak zorunda kalan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise muhalefetin, çevresindekilere ve halka zarar vermemesi için çekilme ettiğini vurgulayarak, “Bolivya halkının bilmesini isterim ki kaçmak için bir sebebim yok. Eğer bir şey çaldıysam, ispatlasınlar. Eğer çalışmadığımızı söylüyorsalar, ekonomik gelişme yardımıyla yaptığımız binlerce esere baksınlar. Vatanını seven mütevazılar ve fakirler bu mücadeleye devam edecek.” görüşünü dile getirdi.

Morales, 13 yıldan fazla süredir ülkeyi yönettiğini hatırlatarak, “Bizim karşımızda birçok seçimde yitirmiş olanlar, bizi diktatörlükle suçluyor. Bugün Bolivya özgür bir ülkedir. Bolivya kapsayıcı, onurlu, egemen ve kuvvetli bir ekonomiye haizdir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

BM’den Bolivya Açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’in istifası başta olmak suretiyle yaşanmış olan gelişmelerden derin kaygı duyduğunu belirterek, tüm taraflara şiddetten kaçınma, maksimum itidal, saydam ve güvenilir seçimler düzenlenmesi çağrısında bulunmuş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here