Davutoğlu'nun Katıldığı İftar Yemeğinde Dikkat Çeken İsimler Vardı!

Davutoğlu’nun katılmış olduğu iftarda dikkat çeken adlar! Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Ülkenin gidişatı ile ilgili hem istişare etme hakkımız ve sorumluluğumuz var hem de benzer düşünen arkadaşlarla bu mevzuları daha detaylı ele alma var. Bundan sonrasında da ülke meseleleriyle ilgili mevzularda kanaatlerimi ifade etmeye devam edeceğim” dedi. Davutoğlu’nun katılmış olduğu iftardaki AKP’li adlar dikkat çekti.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile beraber Başkent’te Ankara Dostları Platformu’nca düzenlenen iftara katıldı. Otelde meydana gelen iftarda YÖK eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan, AKP Manisa eski milletvekili Selçuk Özdağ, AKP Sakarya eski milletvekili Ayhan Sefer Üstün ve AKP Ankara eski İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı da yer aldı. Davutoğlu, dostluğun insanların birbirine bir tek güzel sözler söylemesiyle anlatılan bir ilişki olmadığına dikkat çekerek, “Gerçek dostlar, birbirleriyle güzel övgülerle konuşanlar değil, birbirine hakikat üslubunca konuşanlardır. Bugünlerde kaybettiğimiz değerlerin başlangıcında dostluk gelmektedir” dedi.

Davutoğlu, “İnsana saygı azalıyor. Irkçılığın her türlüsü bir virüs şeklinde dünyanın etrafını sarıyor. Şu an dünyanın her yerinde gelecekle ilgili beklentiler negatif. Bu şekilde dönemlerde istikameti belli, ilkeleri açık ve adımları durağan(durgun) milletler fark oluştururlar. Hem dünyada, hem vatanımızda karamsarlık var. Son dönemlerde kimle karşılaşırsanız ruhsal karamsarlığın içinde bulunduğunu görüyorsunuz. Bizlere her şey yakışır; fakat karamsarlık asla yakışmaz. Ümidini kaybedenin yarını olması imkansız” diye konuştu.

”Düşünmekten Korkanlar Vizyon Üretmez”

Ümidi oluşturacak şeylerin, ortak referanslara haiz bir topluluğun yeni bir vizyon üretmesi bulunduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Vizyon üretmek ise fikir özgürlüğüyle olur. Düşünmekten korkan insanların vizyon üretmesi mümkün değildir. Bugün eğer yeni bir vizyonun altyapısını oluşturmak gerekiyorsa, iki şey ön şarttır; ruhsal olarak kendimizi yenileyeceğiz ve her ne olursa olsun fikir özgürlüğünü sonuna kadar savunacağız. Bu ülkeye aşkla bağlı olan beni en oldukça kaygılandıran şey, ortak referanslarımızı yitirmiş olmamızdır” dedi.

”Ortak Aidiyet Bilinci” Vurgusu

Davutoğlu, siyasetin öznesinin insan olması gerektiğine işaret ederek, şöyleki konuştu:
“Bizim savunduğumuz, özgürlük ve güvenlik. İkisi de aynı anda ve aynı ölçekte başarılması ihtiyaç duyulan iki temel hedeftir. Eğer ki güvenliği özgürlük için feda ederseniz kaosa, özgürlüğü güvenlik için tercih ederseniz otoriter rejimlere yönelirsiniz. İnsan doğasına aykırı hiçbir rejim yaşayamaz. Terörle savaşım ederiz ve etmeliyiz de. 15 Temmuz sonrası da alınan tedbirler doğrudur. Fakat şimdi güvenlik lehine ağırlaştığı görünen dengenin, özgürlük ve demokratikleşme adımlarıyla kesinlikle dengelenmesi lazım. Devletlerin bekası, milletlerin devamı, askeri güç ile sağlanamaz. Devletlerin bekasını oluşturan temel şey, o toplumu bir araya getiren bireylerin ortak ilinti bilincidir. 15 Temmuz gecesi, bizi bu hain çeteye karşı ayakta tutan şey, ortak ilinti bilincimizdi. Siyasetimizde ne ‘benimki’ ne de ‘seninki’ olmalı. Çoğumuz ortak bir aidiyeti yaşatmalıyız.”

Davutoğlu, “Siyasal etik mevzusunun en açık çözümü şeffaflıktır. Şeffaflığın olduğu yerde etik sapmalar oldukça zor olur. Hain FETÖ çetesinin kullandığı yöntem olan takiye, şeffaflığı yok etmiş olduğu için toplumda bir ahlaksızlığa zemin hazırladı. Onun için şeffaflık, siyasal etiği, siyasetin finansmanı, bayındır yasası şeklinde mevzulara yaptığımız atıflar, hep bu ortak terbiye zeminini korumak içindir. Yeni bir siyasal vizyonun pratikte en mühim unsuru, bu siyasal pratiği ortak etik değerlere bakılırsa tekrardan inşa etmektir” diye konuştu.

”Değişik Görüşlere, Karşı Fikirle Yanıt Verelim”

Davutoğlu, son 3 senedir pek oldukça suçlamayla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Değişik görüş beyan eden kim olursa olsun, buna karşı fikirle yanıt verelim. Zira her insanın herkesi tanım edilmesi mümkün olmayan bir dış gücün ajanı olarak delilsiz bir halde suçlama kapasitesi vardır. Kanıt üretmedikten sonrasında suçlamak o denli kolay ki. 3 senedir bu tür ve benzer birçok suçlamaya bizzat muhatap olmuş birisi olarak söyleyeyim; bu suçlamalardan korkan insanoğlu düşünmeyi unutur, ahlakı unutur ve en önemlisi de insan olmayı unutur” dedi.

”Millete Olan Borcumuzu Ödemedik”

Konuşmasının peşinden salondan ayrılırken basın mensuplarının mikrofon uzattığı Davutoğlu, “Çoğumuz, kafa kafaya vererek, konuşarak ortak aklı bulmamız lazım. Bu bir tek siyasetle ilgili bir gündem değil, genel olan bir gündem. Biz her yıl iftar yapıyoruz, gelecek günlerde de yapacağız. Kimi zaman altyapısı araştırılmamış haberler çıkıyor, ben de onlara şaşırıyorum. Ülkenin gidişatı ile ilgili hem istişare etme hakkımız ve sorumluluğumuz var, hem de benzer düşünen arkadaşlarla bu mevzuları daha detaylı ele alma var. Ben düşüncelerimi yayımladığım bildiride de açıkladım. Bundan sonrasında da ülke meseleleriyle ilgili mevzularda kanaatlerimi ifade etmeye devam edeceğim. Bu millete olan borcumuzu daha ödemedik” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here