AKP'nin Sosyal Medya Düzenlemesinde Neler Var?

AK Parti’nin sosyal medya taslağında Twitter, Instagram ve Facebook’a temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Kişisel verilerin korunması hedefleniyor. Zararı olan içinde ne olduğu 24 saatte kaldırmayana 50 milyon Euro’ya kadar ceza verilen Almanya örneği de masada.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının denetim altına alınması gerektiğine yönelik açıklamalarının arkasından, AK Parti’nin mevzuyla ilgili hazırladığı kanun teklifi çalışmasının bilgileri ortaya çıktı. Düzenlemeyle, Twitter başta olmak suretiyle mühim sosyal ağlara hukuka aykırı içeriğin kaldırılması yada içeriğe erişimin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Düzenleme için Almanya ve Fransa’daki uygulamalar örnek olacak.

Temsilci Zorunluluğu

AK Parti’nin üstünde çalmış olduğu düzenlemeye göre, Türkiye’de temsilci bulundurulması için Twitter, Instagram ve Facebook benzer biçimde şirketlerin temsilcileri ile görüşmeler yapılıyor. Instagram ve Facebook benzer biçimde şirketlerin Türkiye’de ofis açmaya sıcak bakmış olduğu, Twitter’ın ise bu öneriye pozitif yönde bir yaklaşımda bulunmadığı belirtiliyor.

Avrupa Örnekleri İncelendi

Yapılacak düzenlemeyle, sosyal ağlarda vatandaşların kişisel verilerinin korunması da hedefleniyor. AK Parti Genel Merkezi’nde mevzuyla yakından ilgilenen parti kurmayları, hukukçular ve bilişim hukukçuları ile bir araya gelmiş olarak Avrupa’daki uygulama ve modelleri inceledi. AK Parti kurmayları, sosyal medya düzenlemesi mevzusunda Almanya ya da Fransa’da çıkarılan yasanın örnek alınabileceğini ifade ediyor. Almanya’da, 2018 senesinde yürürlüğe giren ve sosyal medyada yayınları düzenleyen yasaya göre, Facebook, Twitter, Reddit ve YouTube benzer biçimde platformlarda yer edinen zararı olan içeriklerin 24 saat içinde ortadan kaldırılması, aksi takdirde 50 milyon Euro’ya varan para cezaları öngörülüyor.

Fransa’da ise ırk, din, cinsiyet yada engellilik mevzularında nefret söylemi barındıran içeriklerin 24 saat içinde, çocuk istismarı ve terör propagandası barındıran içeriklerin ise yalnızca bir saat içinde yayından kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde söz mevzusu platformlara içerik başına 1 milyon 250 bin Euro para cezası uygulanıyor.

Sahte Hesaplara Ceza

AK Parti kurmayları, düzmece hesaplar açılmasını engellemiş olan bir düzenlemenin olacağını ve ağır cezai yaptırımlarının geleceğini beyan etti. Parti kurmayları, gelecek günlerde tamamlayacakları emek harcamayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunacak. Bu mevzuda MHP ile de görüştüklerini kaydeden parti kurmayları, sosyal medyada getirilecek düzenlemeyle ilgili lüzumlu bilgilendirmeleri yaptıklarını söylediler. Öte taraftan, daha ilkin MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün “Sosyal medyaya TC kimlik numarası ile girilsin” teklifine AK Parti’nin sıcak bakmadığı öğrenildi.

‘Dark Bitmeden Kapatırsan Gücenirim’

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyaya düzenleme getirileceğine ilişkin açıklamasına gene sosyal medyadan tepki gösterdi. Twitter’dan “#SosyalMedyamaDokunma” hashtag’li paylaşım meydana getiren Akşener, “Dark’ın son sezonunu bitirmeden Netflix’i kapatırsan vallahi gücenirim Sayın @RTErdogan” dedi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Akşener’in tweet’ini alıntılayarak cevap verdi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastederek, “Aman Meral Hanım, şimdi hırsından spoiler verir:)” esprisi yapmış oldu. Erdoğan da, “Onlar dizi seyredip film çeviredursun, biz hizmet edip tarih yazmaya devam edeceğiz” paylaşımı yapmış oldu.

Altun’dan Sosyal Medya Açıklaması: Çarpıtmaya Kalkışıyorlar

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyayla ilgili açıklamasının çarpıtıldığını belirtti. Erdoğan’ın sosyal medyayla ilgili açıklamaları üstüne yazılı bir izahat meydana getiren Altun, özetle şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımızın bazı sosyal medya platformları ile ilgili yapmış olduğu açıklamaları bağlamından koparıp çarpıtmaya kalkışanlara bir çift sözümüz var. Cumhurbaşkanımız tüm siyasal yaşamı süresince vesayetle, anti-demokratik unsurlarla, yasakçı zihniyetle savaşım etmiştir. Bugün kimi sosyal medya platformları ne yazık ki yurttaşlarımızın haklarını gasp etmektedir.

Suçlara Zemin Teşkil Ediyor

Söz mevzusu sosyal medya platformları cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası, hakaret benzer biçimde kanunlarımızın kabahat saydığı mevzularda yurttaşlarımızın haklarının korunmasına yönelik hiçbir katkı sunmamakta, aksine bu suçlara zemin teşkil etmektedir. Ayıca bu platformlar vatanımızda kontrolsüz şekilde kazanç elde etmekte, hiçbir vergi yükümlülüğüne doğal olarak olmaksızın etkinlik göstermektedir. Cumhurbaşkanımız da milletin birliği, bütünlüğü ve menfaati için söz mevzusu alanda hukuki düzenlemelerin ilgili organlarca yapılmasını vurgulamış ve internasyonal sosyal medya şirketlerinin tüm dünyada olduğu benzer biçimde Türkiye’de de yükümlülüklerini yerine getirmesi icap ettiğini bir kez daha hatırlatmıştır. Söz mevzusu alanda tüm dünyada olduğu benzer biçimde düzenlemelerin ve kontrollerin hukuk devleti ilkesi içinde yapılacağını da bilhassa vurgulamıştır.

Çabaları Beyhudedir

Milletimize ve değerlerimize düşmanlıkta sınır tanımayan bazı kesimlerin, yasaklara ve baskılara karşı senelerce savaşım etmiş Cumhurbaşkanımızın bu yaklaşımını baskıcı ve yasakçı bir kalıp içinde sunma çabaları beyhudedir. Türkiye’yi başka ülkelerle karşılaştıranların, kendi ülkesinin tarafında değil de iki yüzlü davranan sosyal medya şirketlerinin yanında durmalarına şaşırmadığımızı da belirtmek isteriz. Türkiye bir hukuk devletidir, kuvvetli bir devlettir. Hak arama mücadelemiz devam edecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here