Doğalgazda Önemli Adımlar

Azerbaycan’ın, Şah Deniz-2 sahasından çıkan doğalgaz, Türkiye’den Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) üstünden Avrupa’ya taşınmaya başlandı. Gaz, Türkiye-Yunanistan sınırında TANAP’a bağlanan Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı (TAP) ile Adriyatik Denizi’ni geçecek ve İtalya’ya kadar gidecek. Kaynaklar, TAP’a, boru hattı testleri için ve hatta duracak şekilde “yığın” amacıyla gaz verildiğini belirterek, “TAP’ın, yeni senenin ilk çeyreğinde tam anlamıyla hizmete girmesi hedefleniyor” dedi. Peki, Türkiye’nin kazancı ne olacak? Türkiye (BOTAŞ),TANAP’ın yüzde 30 ortağı. BOTAŞ, TANAP üstünden Avrupa’ya geçecek her 1000 metreküp gazdan “taşıma bedeli” kapsamında hisse alacak. Avrupa’ya taşınması hedeflenen senelik gaz miktarı 10 milyar metreküp. Azeri gazı, TAP’ın devreye girmesiyle beraber Avrupa’da Rus gazına alternatif olarak öne çıkacak.

Türkiye, Azerbaycan’ın, Şah Deniz-2 sahasından çıkan doğalgazı, TANAP üstünden 2018 senesinde almaya başladı. İthal edilen gaz miktarı, her yıl arttı. 2020 yılı Haziran ayı ile 2021 yılı Haziran ayı içinde ithal edilecek gaz miktarı 6 milyar metreküp olacak. Türkiye, Azerbaycan’la imzalanan alım satım anlaşması gereğince izleyen yıllarda da bu oranda gaz almaya devam edecek.

Avrupa için Hamle

Azeri doğalgazı, Avrupa’ya da taşınacak. Bu amaçla Türkiye-Yunanistan sınırından TANAP’a bağlanan Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı öteki deyişle TAP inşa edildi.

Güney Gaz Koridoru’nun Avrupa ayağını oluşturan TAP; Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi’nden geçerek İtalya’ya uzanıyor. Hat, yılda 10 milyar metreküp gaz taşıyacak.

TAP’ın yüzde 20’şer hissesini BP, SOCAR ve Snam denetim ediyor. Projede Fluxys yüzde 19, Enagas yüzde 16 ve Axpo da yüzde 5 hisseye haiz bulunuyor.

Gaz Verilmeye Başlandı

Türkiye üstünden Avrupa’ya Azeri gazı verilmeye başlandı. Kaynaklar, TAP’a, boru hattı testleri için ve hatta duracak şekilde “yığın” amacıyla gaz verildiğini söylemiş oldu. Kaynaklar, “Boru hattının, kompresör ve ölçüm istasyonlarının testleri başladı. Stok gazı da çekiliyor. Bu amaçla gaz akışı söz mevzusu” diye konuştu.

Peki, hat ne vakit devreye alınacak? Kaynaklar, “TAP’ın, yeni senenin ilk çeyreğinde tam anlamıyla hizmete girmesi hedefleniyor” dedi.

Türkiye Ne Kazanacak?

Türkiye’nin, TANAP üstünden Avrupa’ya taşınacak gazdan kazancı ne olacak? BOTAŞ, TANAP’ın yüzde 30 ortağı. BOTAŞ, TANAP vesilesiyle Avrupa’ya geçirme edilecek her 1000 metreküp gazdan “taşıma bedeli” kapsamında hisse alacak. TANAP’a, bu işlemden 100 birim kalması halinde, bunun 30 birimini BOTAŞ alacak.

Rus Gazına Alternatif

Azeri gazının Avrupa’ya taşınması kaynak çeşitliliği açısından da mühim bir hamle olarak nitelendiriliyor. Azeri gazı, TAP’ın devreye girmesiyle beraber Avrupa’da Rus gazına alternatif olarak öne çıkacak. Miktar, senelik 10 milyar metreküp olmakla beraber yaratacağı alternatiflik tesirinin mühim olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here