Doğuda Kar Batıda Yağmur! Meteoroloji Uyardı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarısının arkasından Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan, Muş, Bayburt, Sivas ile Adıyaman’ın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Bugün Doğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve yükseklerinde yer yer kar şeklinde olması planlanıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen son değerlendirmelere gore; Ülkemiz genelinin parçalı ve oldukca bulutlu, Kıyı Ege, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Samsun, Ordu ve Tokat çevreleri ile Adana’nın kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.  Bugün Doğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Karadeniz’de kar yağışı planlanıyor…

Erzurum Beyaza Büründü

Erzurum ve Kars’ta kar yağışı, yaşamı negatif etkiledi.

Yüksek kesimlerde gün içinde etkili olan kar yağışı, akşam saatlerinde Erzurum şehir merkezini beyaza bürüdü.
Yağışa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar ile sürücüler zor anlamış olur yaşadı.

Kar yağışı sonrası vatandaşlar araçlarını, esnaf da iş yerlerinin önünü temizledi.

Kars-Iğdır Kara Yolu Uyarısı

Kars’ta akşam saatlerine süregelen kar yağışı tesirini sürdürüyor.

Kar yağışı sebebiyle şehir merkezi beyaza büründü.

Öte taraftan Kars-Iğdır kara yolunda kar yağışı ve buzlanma sebebiyle sürücüler uyarıldı.

Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü ekipleri de yolda kar küreme çalışmasına başladı.

Sivas’ta Etkili Oldu

Sivas’ın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu.

Karadeniz-Akdeniz bağlantı yolu olarak malum Suşehri-Sivas kara yolunun 2010 rakımlı Geminbeli Geçidi’nde tesirini gösteren kar yağışı sonrasında, yüksek kesimler beyaz örtüyle kaplandı.

Yağış sebebiyle bölgede bulunan kara yolları ekipleri, kar temizleme emek vermesi yapmış oldu.

Geminbeli Geçidi’ni kullanan sürücülerden Erdem Kılıç, kar yağışının bu yıl geç geldiğini ifade ederek, önceki yıllarda bu mevsimde bölgede yoğun kar bulunduğunu söylemiş oldu.

Geminbeli Geçidi’nde yaz ve kış mevsiminin ayrı bir güzelliğinin bulunduğunu aktaran Kılıç, “Naturel güzellikleriyle çevrili zirvede kar yağışı altında bu güzel anı ölümsüzleştiriyoruz.” dedi.

Muş’ta 10 Şahıs Kurtarıldı

Muş’ta yoğun kar ve tipi sebebiyle 3 saat mahsur kalan 10 şahıs, İl Hususi İdaresi ekipleri tarafınca kurtarıldı.

Muş’ta 9 köy ve 22 mezranın ulaşımının sağlandığı Üçevler grup köy yolunun Çavuştepe mevkiinde ansızın bastıran kar yağışı, fırtına ve tipi sebebiyle 10 şahıs köy minibüsünde mahsur kaldı. Kar kalınlığının yer yer 20-25 santimetreye ulaşmış olduğu yolda, Ağıllı köyüne gitmekte olan köy minibüsü kar ve tipi sebebiyle ilerleyemedi. Yolda mahsur kalan vatandaşlar, jandarmadan yardım istedi. Jandarmanın, durumu Muş İl Hususi İdaresine bildirmesi üstüne bölgeye gelen takımlar, ilerlemekte güçlük çektikleri noktada iş makinesine zincir takmak mecburiyetinde bırakıldı. 3 saat mahsur kalan vatandaşlara ulaşan takımlar, köy minibüsünü bulunmuş olduğu yerden çıkardı. Karla kaplı yolu açan takımlar, vatandaşları köylerine zorlukla ulaştırdı.

Minibüs şoförü Refik Aykut, sabah kar fırtınasına yakalandıklarını belirterek, “Sağ olsun İl Hususi İdare ekipleri geldi. Şu anda bizi çekip kurtardılar. Tipiye tedbirsiz yakalandık. Zincir bağladık fakat zincirler koptu” dedi.

Yolda mahsur kalan vatandaşlardan Erhan Süner de 3 saatten beri mahsur kaldıklarını söylemiş oldu. Karın ansızın bastırdığını kaydeden Süner, “Normalde kar bu kadar yoktu, ansızın bastırdı. Zincir takmamıza karşın koptu. Ilk olarak jandarmayı aradık. Jandarma, il hususi idareyi arayacağını söylemiş oldu. Hususi idareye ilişkin iş makineleri buraya geldi. Vasıta şu anda yerinden kıpırdayamıyor. Dışarıda yıkım bir tipi var. Aşırı şekilde fırtına tipi olduğundan çıkamadık. Soğuktu. Arabanın içinde ısınmaya çalışıyoruz şu an. Takımlar şu an yolumuzu açtılar. Ikimiz de onları takip ederek köye kadar gideceğiz. Takımlar bizi köye bırakıp geri dönecekler. Tanrı, devletimize zeval vermesin” ifadelerini kullandı.

20 Santimetre Kar

İl Hususi İdaresi Operatörü Servet Sancar ise Muş’un Çavuştepe mevkiinde şu anda 20 santimetre kar bulunduğunu söyleyerek, “Ağıllı köyüne gitmekte olan minibüste 10 kişinin mahsur kalmış olduğu bilgisini aldık. Şu anda vatandaşlara ulaştık. Elimizden geldiği kadar yurttaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Yol açma çalışmamız davam ediyor. Köye kadar vatandaşları bırakıp geri döneceğiz” diye konuştu.
Öte taraftan, sabah saatlerinde meraya çıkartılan küçükbaş hayvanlar ise ansızın bastıran fırtına ve tipi sebebiyle 5-6 saatlik yürüyüşün arkasından ahırlarına ulaşabildi.

Hayvanlarla beraber tipi ve fırtına da mahsur kalan hayvan sahibi Cengiz Salkım da hayvanları meraya çıkardığını, kar yağışı sebebiyle yeniden ahıra geri dönmek mecburiyetinde kaldığını söylemiş oldu. Karın ansızın bastırdığını ve mahsur kaldıklarını ifade eden Salkım, “Kar ansızın bastırdı. Bizde orada mahsur kaldık. Hayvanlar kar yüzünden gelmiyordu. Hayvanları şu anda ahıra götürüyoruz. Saat 11.00’den beri yoldayız. Sabah 08.00’de hayvanları meraya çıkarıyoruz. Ortalama 5-6 saattir yoldayız” şeklinde konuştu.

Bayburt Eksi 10’u Görmüş oldu

BAYBURT’ta, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün kar uyarısının arkasından beklenen yağış, başladı. Kentte hava sıcaklığı, eksi 10 dereceye düştü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yönelik bugün için meydana getirilen kar uyarısından sonrasında Bayburt’ta yağış başladı. Kentte, saat 15.00 sıralarında kar yağmaya başlarken, hava sıcaklığı da eksi 10 dereceye düştü. Merkeze bağlı Dumlu köyünün sakinleri, kar yağışıyla kısmen kapanan yolda, araçlarıyla gitmekte güçlük çekti. Kop Dağı mevkisinde kar yağışı sebebiyle görüş uzaklığı, 5 metreye kadar düştü. Kar yağışının akşam saatlerinde tesirini artırmasının beklendiği açıklandı.

Nemrut’a İlk Kar Düştü

Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı’na sezonun ilk karı yağdı.

UNESCO Kültür Mirası Sıralamasında bulunan Nemrut Dağı beyaza büründü. Kommagene Uygarlığına ilişkin devasa heykellerin bulunmuş olduğu zirvede sabah saatlerinde süregelen kar yağışı zirveyi beyaza bürüdü.

Kartpostallık güzel görüntülerin çıkmış olduğu Nemrut Dağında kar yağışı ile beraber yoğun sis hakim oldu. Kurak geçen sonbaharın son günlerinde yağan kar yağışı ile beraber hava sıcaklığının eksi dereceye düşmüş olduğu öğrenildi.

Zirvede bulunan görevliler kar yağışı sebebiyle aşağı indi.

Bodrum’da Deniz Hazzı

Öte taraftan Türkiye’nin doğusunda kar yağışı ve soğuk hava etkili olurken, Bodrum kıyıları ise pastırma yazını yaşıyor. Sıcak havayı fırsat bilen bazı vatandaşlar denize girerek güzel havanın tadını çıkardı.

2 gündür fırtına ve şiddetli yağmurun tesirinde olan Bodrum’da bugün güneşin yüzünü göstermesiyle vatandaşlar sahil kenarlarına akın etti. Hava sıcaklığının 28 dereceye ulaşmış olduğu ilçede kafeteryaları dolduran azca sayıda gezgin ve Bodrumlular güneşin tadını çıkardı. Sıcak havayı fırsat bilen bazı vatandaşlar denize girerken, bazıları ise kafeteryalarda oturmayı tercih etti. Birçok yurttaş da sahil kenarında güneşlendi.

Bodrum’da yazdan kalma bigün yaşandığını belirten vatandaşlar, “Sıcak havayı fırsat bilip sahil kenarına geldik. Hava oldukca güzel, ikimiz de tadını çıkarıyoruz. 2 gün ilkin yağmur ve fırtına vardı, bugün ise Bodrum’a yaz geldi. Denize girenler bile var” dediler.
Meteoroloji’den edinilen bilgiye gore Bodrum’da hava sıcaklığının hafta sonuna kadar mevsim normallerinin üstünde olacağı öğrenildi.

Meteoroloji Uyarmıştı

Kırklareli, Çanakkale, Edirne ve Tokat çevrelerinde yağmur, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar planlanıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden meydana getirilen duyuruya gore, bugün ülke genelinde hava durumunun parçalı ve oldukca bulutlu, Kıyı Ege, Orta Karadeniz’in kıyı kesimleri, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya hariç), Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Kırklareli, Çanakkale, Edirne ve Tokat civarının yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Yağışların, çoğu zaman yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu’nun doğusu ile Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde yer yer kar şeklinde olacağı öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here