Ekonomide 3 İyi Haber!

Ekonomide 3 iyi haber birden! İşte dolar, euro, altında son durum. Japonya’da düzenlenen G-20 Zirvesi’nin peşinden Trump ile Erdoğan arasındaki görüşmenin pozitif yönde geçmesi piyasalara yansıdı. Haftanın ilk gününde dolar 5,63’e, avro 6.39’a kadar gerilerken altında sert bir düşüş yaşandı.

G-20’de Trump ve Erdoğan görüşmesinin pozitif yönde havası ve ABD-Çin ticaretindeki gelişmelerle haftanın ilk gününde dolar 5,63’e, avro 6.39’a kadar geriledi. Döviz düşerken borsada ise hisseler hızla terfi etti. İstanbul’da perakende fiyatlar yüzde 0,98 düşüş gösterdi. Bu veri, enflasyon rakamlarının da düşük geleceği sinyalini verdi.

Uzun bir süre dövizde kalmayı yeğleyen yabancı yatırımcılar Türkiye’de tekrardan TL varlıklara ilgi duymaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump’ın görüşmesinde S-400’lerle ilgili Trump tarafınca gelen pozitif açıklamalar ve Türkiye’nin resmi söylemine destek verilmesi piyasaları pozitif yönde etkiledi. Osaka dönüşü S-400’lerin yedi gün 10 gün içinde Türkiye’ye geleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’den yaptırım beklemediğini yineledi. İyimserliğin artmasıyla beklemede olan yabancı yatırımcı elindeki dövizleri satıp hisse senedi ve tahvil aldı

Dolar Sert Düştü

ABD ve Çin içinde tecim cenginde atılan adımlar ve görüşmelerin tekrardan başlamasıyla gelişen ülke paraları dolar karşısında değerlendi. Cuma günü 5.7980’den kapanan dolar kuru, 1 Temmuz gününe yüzde 1’in üstünde bir düşüşle başladı ve 5.70 seviyesinin altına indi gün içinde ise 5,62’ye kadar geriledi. Avroda da benzer seyir gözlendi. Cuma günü 6.63 ile kapanan avro dün gün içinde 6,39 seviyelerine geriledi. Senenin ikinci yarısının ilk haftasında iç piyasanın beklediği en mühim veri gelişme için öncü göstergelerden olan endüstri PMI verisi ve çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon. Mayıs ayında yüzde 18.71 gelen TÜFE’nin baz etkisiyle yüzde 15’lere gerilemesi planlanıyor. Dışarıda da küresel PMI verileri izlenirken ABD’de cuma günü açıklanacak ziraat dışı istihdam ve işsizlik sayıları ehemmiyet taşıyor

Borsa İstanbul 100 Bine Koşuyor

Doların sert düşüşü ile beraber borsada da G-20 görüşmeleri tesirini gösterdi. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 2,26 artışla 98 bin 662 puandan başladı. Alımlar gün boyu devam etti. Endeks gün içinde en yüksek 99 bin 971 puanı görmüş oldu. Alımlarda banka hisseleri öne çıktı. Gün sonunda BİST 100 yüzde 3,37 kıymet artışıyla 99 bin 736 puandan tamamladı. Borsada toplam işlem hacmi de 8 milyar 714 milyon lira oldu. Tahvil bono piyasasında da pozitif yönde havanın tesirleri gözlendi. 10 senelik tahvil yüzde 16.35, 2 senelik tahvil de yüzde 19.28 düzeyinde işlem görmüş oldu.

Piyasalarda İyimser Hava Devam Edecek

Analistler piyasalardaki pozitif yönde havanın gelecek günlerde de devam edeceğini öngörüyor. Bazen küçük çaplı kar realizasyonlarının yaşanmasının pozitif yönde havayı bozmayacağı da belirtiliyor. Görüşlerine başvurduğumuz bankacılar, Türkiye’nin risk priminin de azaldığını bunun da TL varlıklara ilginin devam edeceğinin mühim bir göstergesi bulunduğunu dile getiriyor. Türkiye’nin risk primini gösteren CDS’lerin 500’lerden 395’lere gerilediğini ve düşüşün süreceğini belirten Analistler konuşmasını şöyleki sürdürdü: “CDS’lerle beraber dolar kurunda da ilkin 5.50, sonrasında 5.20 TL seviyelerini görebiliriz. Borsada ise ilkin 100 bin sonrasında 104 bin hedefi şaşırtıcı olmaz”

Altın Tutarları Da Sert Düştü

Yabancı yatırımcıların risk iştahını çoğaltması altın fiyatlarını da negatif etkiledi. Dün borsa cephesinde sevindirici gelişmeler yaşanırken altın fiyatlarında ise , 1 senenin en sert düşüşü gözlendi. Gelişmelerin etkisiyle ons altın yüzde 1,8 düşüşle 1.384 dolardan işlem görürken, iç piyasada gram altın 253,2 lira, çeyrek altın 413 lira ve Cumhuriyet altını 1.691 liradan işlem görmüş oldu. Analistler, teknik açıdan ons altında 1.375 doların destek, 1.420 doların ise direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here