Dünyada 7 milyon kişinin sigaran öldüğünü söyleyen Bilir, bu rakamın Türkiye’de ortalama 120 bin kişi olduğunu, sigara kullanımını azaltmak için elektronik sigaranın piyasaya sürüldüğünü ancak bunun hiçbir faydasının olmadığını söyledi.

Sigaralarla ilgili açıklamalarda bulunan TÜSAD Tütün Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir, ilk sırada sigara bulunmak üzere diğer tüm tütün ürünlerinin kullanımının kalp, solunum, akciğer ve tüm kanserlerin oluşmasında aktif rol aldığını söyledi.

“120 Bin Kişi Sigaradan Hayatını Kaybetti”

Sigara kullanan vatandaşlarda sigaraya bağlı olarak hayatlarını kaybetme sonuçlarında en fazla kalp krizi, akciğer kanseri ve KOAH görüldüğünü söyleyen Bilir, geçmiş yüzyıldan bugüne kadar yaklaşık olarak 250 milyon kişi sigara nedeniyle hayatlarını kaybettiğini, sigara içilmeye bu şekilde devam edildiği müddetçe de milyarlarca insanın öleceğini, dünyada ortalama 7 milyon kişinin, Türkiye’de ise ortalama 120 bin kişinin sigara kullanarak hayatlarını kaybettiklerini söyledi.

“Elektronik Sigara Tütün Bırakmada Etkili Değil”

Tütün kullanımının minimum seviyeye düşürmek için sürekli olarak çalışmalar yapıldığını söyleyen Bilir, tütün endüstrisinin de diğer yandan üretimine devam ettiğini, endüstrinin tütün ürünlerinin kullanımı artırmaya yönelik sürekli olarak faaliyetlerde bulunduğunu, sunulan ürünlerin zararı azaltılmış olarak piyasaya verildiğini söyledi. Geçtiğimiz senelerde sigaralara nikotin ve katran miktarlarının azaltılması için filtre takılmaya başlanıldığını söyleyen Bilir, bunun hiçbir işe yaramadığını, ölüm ve hastalıklarda azalmalar olmadığını, sigaraya bırakmaya teşvik olarak elektronik sigara çıkarıldığını ancak bunun da etkilerinin görülmediğini, yapılan araştırmaların da bunu kanıtladığını söyledi. Elektronik sigaraların diğer tüm sigaralardan farklı olduğunu aktaran Bilir,  bunun sigara içilmesi yasak olan ülke ve mekanlarda da içilebilindiğini, bunun da sigaraya teşvik etme amaçlı pazarlandığının kanıtı olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here