Emekli Maaşları Yarın Hesaplara Yatıyor!

Temmuz zamlarını birer birer hesaplarında görmeye süregelen emekliler için mühim konulardan biri de enflasyon farkı. Temmuz zammı ile beraber oluşan 6 aylık enflasyon farkları emeklilerin hesaplarına yarın yatıyor. Böylece memurlar ve emekliler hem zam hem de fark almış olacak. En düşük memur maaşı 3.723 liraya yükselecek. Peki enflasyon farkı ile emekli maaşları iyi mi olacak?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı maaş farkı haberindeydi. Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan mevzuyla ilgili dün son dakika açıklaması gelmiş ve “SSK kapsamında gelir ve aylık almakta olanların aylıkları 26 Temmuz’a kadar, Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık almakta olanların aylıkları da ödeme günleri olan 25 ile 28 Temmuz’da zamlı ödenecek” demişti.

Enflasyon Farkı

Temmuz ayının başlangıcında açıklanan 6 aylık enflasyonla beraber tüm emeklilerin ve memurların alacağı zam oranı da belli oldu. Buna bakılırsa, SSK ve Bağ- Kur emeklileri yüzde 5.01 oranında zam alırken memur ve memur emeklileri yüzde 5 toplu sözleşme zammının üstüne enflasyon farkı da alarak yüzde 6.02 oranında zam aldı.

SSK emeklileri şu günlerde zamlı maaşlarını alırken, Bağ-Kur emeklileri 25 Temmuz’dan itibaren zamlı maaşlarını hesaplarında görecek.

Memur emeklileri ise zamlı maaşlarına ilaveten farklarını da yarın hesaplarından çekebilecek.

Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul yada yetim aylığı alan 2.3 milyon kişiye, ortalama 500 milyon lira tutarında maaş farkı yatırılacak.

Toplam Zam Yüzde 17.40

Bu senenin ocak ayında memur ve emeklileri yüzde 10.73 maaş zammı almıştı. Bunun yüzde 4’ü toplu sözleşmeden gelirken, yüzde 6.73 de enflasyon farkı olarak ödendi.

Bu maaşlara temmuz ayı ile beraber yeni zamlar eklendi. Toplamda bu yıl meydana getirilen maaş zammı memurlar ve memur emeklileri için yüzde 17.40’ı buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here